• Xbox Series X - identyfikacja elementu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez krisark 30 sierpnia 2024, 15:50
Witam wszystkich,
Xbox Series X, płyta M1168546-003
Proszę o identyfikację elementu zaznaczonego na zdjęciu oraz o identyfikację cewki obok.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez Google Adsense [BOT] 30 sierpnia 2024, 15:50

#2 Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez Vogelek23 30 sierpnia 2024, 16:07
Marking 25=xxx to układ RT6218AHRGJ8F. Datasheet w załączniku. Mam jednak wrażenie, że to nie jest oznaczenie 25=, bo pinout na płycie niezbyt pasuje do tego z załącznika. Dasz radę zamieścić wyraźniejsze zdjęcie układu, np. spod mikroskopu?



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#3 Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez krisark 30 sierpnia 2024, 16:23
To już jest spod mikroskopu, lepiej nie widać.
Wydaje mi się, że to 2D=.
Ciężko jest to odczytać bo akurat tam tam zwęglone.

#4 Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez Vogelek23 30 sierpnia 2024, 19:12
Jeśli to 2D=xxx to jest to układ RT6254AHGJ6F, którego pinout pasuje nieco bardziej. Dodatkowo, znalazłem zdjęcie tej płyty właśnie z takim układem, więc wygląda na to, że oznaczenie to 2D=xxx.

#5 Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez krisark 30 sierpnia 2024, 20:52
No zgadza się 2D=xxx (RT6254AHGJ6F), ale mam jeszcze pytanie. Przeanalizowałem schemat, sprawdziłem według schematu pin-out fizycznie na płycie i z pomiarów wychodzi na to, że jest to układ U34 (MP2161AGJ-Z).
Teraz nasuwa się pytanie czy układy RT6254AHGJ6F i MP2161AGJ-Z, są kompatybilne bo tak porównuje i chyba nie za bardzo to pasuje?
Obrazek
Obrazek

#6 Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez ctro 30 sierpnia 2024, 21:13
Pytanie, czy schemat, który masz pokrywa się z oznaczeniem Twojej płyty?
Były rewizjeni ze znaczącymi zmianami

#7 Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez krisark 30 sierpnia 2024, 21:18
ctro napisał(a):Pytanie, czy schemat, który masz pokrywa się z oznaczeniem Twojej płyty?
Były rewizjeni ze znaczącymi zmianami
Dobre pytanie, płyta M1168546-003, a na schemacie jest Toledo SB, więc ciężko to rozszyfrować.
Zobacz na pomiary według zdjęcia powyżej, wygląda na to, że się pokrywa, chyba że pin 1 jest w innym miejscu?
U34:
pin 1 - 135,50kΩ
pin 2 - 35,70kΩ
pin 3 - 1,32kΩ
pin 4 - 0,12Ω
pin 5 - 1,32kΩ
pin 6 - 0,12Ω
pin 7 - 105,20kΩ
pin 8 - 155,70kΩ

L2 - 1,32kΩ

#8 Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez ctro 31 sierpnia 2024, 08:29
Pinout pasuje, pokrywa się też ze schematem dla MP2161AGJ-Z.
Między P1 i P2 masz idealnie różnicę o R133 100KR.

RT6254AHGJ6F ma na pin 3 i 4 GND, a Ty masz na 4 i 6.

Musisz lepiej się poprzyglądać temu układowi, bo ani 2D=, ani 25= nie pasują do GND widocznego na zdjęciu.

Z5=, ZD=, 75= ? - strzelam

#9 Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez Vogelek23 31 sierpnia 2024, 11:54
To jest fragment fotografii, którą znalazłem w sieci.
Obrazek
Ewidentnie jest tutaj nadruk 2D=T2M (jakość nie powala, ale oznaczenie jest czytelne), choć patrząc na pin 6, łączy się on z pinem 4 i jest to masa, czyli inaczej, niż w RT6254AHGJ6F, a jednocześnie tak samo, jak u Ciebie. Czyżby zatem producenci układów próbowali nas zmylić, produkując różne układy pod tym samym markingiem? Co najmniej dziwna sprawa... Marking dla MP2161AGJ to AKRx. Istotnie, pokrywa się on z tym, co jest na PCB.

EDYCJA: Znalazłem układy Richtek o oznaczeniach: "15=xxx" czyli RT5789BGJ8F, "20=xxx" czyli RT5788AGJ8F oraz "26=xxx" czyli RT5779AGJ8F. Pinout tych układów jest identyczny z przedstawionym schematem oraz z układem MP2161AGJ, a także są one w identycznej obudowie TSOT23-8. Myślę, że to może być właśnie jeden z tych układów, natomiast oznaczenie "25=xxx" na spalonym układzie wydaje się być albo źle odczytane, albo to po prostu błędny nadruk (albo jeszcze inny układ).

#10 Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez krisark 31 sierpnia 2024, 21:12
Sprawa jest naprawdę dziwna.
Podejrzewam, że jest tutaj niewyraźny nadruk, bo ewidentnie jest 2D=xxx (nawet na zdjęciu które dałeś), ale to D też nie jest takie normalne i może to być "0".
Myślę, że masz rację tam może być napisane nie 2D=xxx (RT6254AHGJ6F), ale 20=xxx (RT5788AGJ8F ).
Teraz pytanie jaki układ założyć, taki jak w schemacie MP2161AGJ czy któryś z tych 15=xxx" czyli RT5789BGJ8F, "20=xxx" czyli RT5788AGJ8F oraz "26=xxx" czyli RT5779AGJ8F?
Nie biorę pod uwagę układu 2D=xxx czyli RT6254AHGJ6F bo on tutaj nie będzie pasował.

#11 Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 31 sierpnia 2024, 23:06
Zamontuj ten, który będzie najłatwiej dostępny. Wszystkie są zamienne - różnią się jedynie maksymalnym prądem wyjściowym (MP2161AGJ ma najniższy - 2A, a RT5789AGJ8F najwyższy - 6A) i związaną z nim rezystancją RdsON wewnętrznych MOSFETów.

#12 Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez ctro 1 września 2024, 07:25
Lenovo potrafiło zamówić układy od ITE o takim samym oznaczeniu, a innej funkcjonalności, niż bez ich logo.
Nie zdziwiłbym się, gdyby Microsoft na 1 montaż zamówił specjalne wykonanie układów.

Niestety prowadzi to do wniosku, że trzeba cholernie uważać, montując części wg oznaczenia i sprawdzać pinout. Lepiej iść wg. schematu - a te czasami dość długą są niedostępne w sieci.

#13 Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez krisark 5 września 2024, 09:16
Założyłem układ MP2161AGJ bo był dostępny, na cewce L2 pojawiło się prawidłowe napięcie 1,10V.

Re: Xbox Series X - identyfikacja elementu


przez Google Adsense [BOT] 5 września 2024, 09:16

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
cron