• Medion akoya E6239 (C15M Rev2.1) identyfikacja elementu.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Medion akoya E6239 (C15M Rev2.1) identyfikacja elementu.


przez clops35 4 września 2024, 11:25
Witam wszystkich ;)
Proszę o identyfikację elementu ze zdjęcia o marking code M51L.
Ze względu że brak jest dokumentacji płyty mam problemy z identyfikacją.
Jeśli ktoś wie co to za element proszę o pomoc.

Obrazek Obrazek

Re: Medion akoya E6239 (C15M Rev2.1) identyfikacja elementu.


przez Google Adsense [BOT] 4 września 2024, 11:25

#2 Re: Medion akoya E6239 (C15M Rev2.1) identyfikacja elementu.


przez matic 4 września 2024, 11:52
Hello!

It's a P-channel MOS-FET transistor Vishay Si2315BDS.
Datasheet attached.



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#3 Re: Medion akoya E6239 (C15M Rev2.1) identyfikacja elementu.


przez clops35 4 września 2024, 12:07
Dzięki za szybką odpowiedź, a czy znasz jakiś zamiennik?
Chodzi mi o taki który jest często stosowany na innych płytach, by można na szybko podstawić.

#4 Re: Medion akoya E6239 (C15M Rev2.1) identyfikacja elementu.


przez matic 4 września 2024, 13:08
The replacements for example are: AO3401, AO3413, AO3415A, DMG2305UX, DMP2305U, PMV65XP.
In my experience, the AO3401 is most commonly found on other boards.

#5 Re: Medion akoya E6239 (C15M Rev2.1) identyfikacja elementu.


przez carrneiro 4 września 2024, 15:06
Dużo tych oryginalnych siedzi w Samsungach i Clevo.

#6 Re: Medion akoya E6239 (C15M Rev2.1) identyfikacja elementu.


przez clops35 4 września 2024, 17:02
Panowie to nie jest P-channel mosfet

Po wymianie na AO3413 laptop wystartował z prądem nie przekraczającym 300mA.
Zacząłem szukać przyczyny i zauważyłem że na wymienionym mosfecie napięcia są następujące:
1. 13,8V
2. 2,66V
3. 3,36V

Pomierzyłem inne elementy o tym samym marking code i na tych które mierzyłem napięcia na pinie 1 jest 13,8V, natomiast na pinach 2 i 3 jest takie samo.
Oczywiście na różnych są inne na jednym 1,8V, na innym 5V itd.
Postanowiłem więc wylutować jeden ze sprawnych elementów M51L i go pomierzyć.
Pomiary wykazały że spadek na diodzie pasożytniczej jest w inną stronę a niżeli na AO3413.

Wniosek jest oczywisty że M51L to niej jest P-channel mosfet.

Ponawiam więc prośbę o pomoc w identyfikacji elementu

Obrazek

#7 Re: Medion akoya E6239 (C15M Rev2.1) identyfikacja elementu.  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 4 września 2024, 23:46
Panowie, marking M5xx (nie mylić z M5xxx) to N-Channel MOSFET AP2334GN-HF-3TR. Datasheet w załączniku.



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#8 Re: Medion akoya E6239 (C15M Rev2.1) identyfikacja elementu.


przez clops35 6 września 2024, 11:39
Dziękuję Łukaszu za pomoc w identyfikacji, łapka dla Ciebie 8-)
Mimo podmiany elementu laptop nie wstał.
Założyłem nowy wątek medion-akoya-e6239-c15m-rev2-1-nie-uruchamia-sie-do-konca-t74541.html z nadzieją że wspólnie ze społecznością forum uda mi się wskrzesić tego laptopa.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia, oraz łatwych i szybkich napraw.

clops35

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.