• Medion akoya E6239 C15M Rev2.1 nie uruchamia się do końca

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Medion akoya E6239 C15M Rev2.1 nie uruchamia się do końca


przez clops35 6 września 2024, 11:33
Witam wszystkich ;)

Tytułowy laptop uruchamia się samoczynnie z poborem prądu ~0,3A, da się go wyłączyć poprzez dłuższe przytrzymanie włącznika, wtedy zatrzymuje się na poziomie 0,022A, da się go powtórnie uruchomić z włącznika.
Laptop pierwotnie miał wypalony jeden z mosfetów opisany w tym wątku medion-akoya-e6239-c15m-rev2-1-identyfikacja-elementu-t74530.html?hilit=c15m

Z powodu braku oryginalnego elementu został wstawiony SI2306DS-T1 o nieco niższym prądzie drenu, ale myślę że na ten moment to nie gra roli.

Wszystkie regulatory G9661 na n.1 (PG) wystawiają 3,3V.

Został przeprogramowany BIOS z tego wątku medion-md98844-pegatron-c15m-rev-2-1-uma-t49704.html?hilit=c15m nic to nie zmieniło.

Załączam zdjęcia płyty wraz z numeracją cewek.
Obrazek Obrazek

Rezystancja do masy, oraz napięcia:
1. 14,9kΩ, 5,47V
2. 10kΩ, 3,33V
3. 199,7Ω, 0,948V
4. 12kΩ, 1,37V - bez pamięci RAM
4. 85Ω, 1,26V - z pamięcią RAM
5. 20Ω, 0,865V
6. 23Ω, 0,781V
7. 4MΩ, 3,25V bez baterii

Sloty pamięci RAM zostały sprawdzone testerem, załączam zdjęcia.
Obrazek Obrazek

Ze względu na brak schematu i boarview bardzo proszę o pomoc w namierzeniu usterki.

Pozdrawiam
clops35

Re: Medion akoya E6239 C15M Rev2.1 nie uruchamia się do końca


przez Google Adsense [BOT] 6 września 2024, 11:33

#2 Re: Medion akoya E6239 C15M Rev2.1 nie uruchamia się do końca


przez Vogelek23 6 września 2024, 15:44
Patrząc na konfigurację tej płyty, obawiam się, że przy uszkodzeniu przetwornicy 1,1V "oberwał" także SoC...

#3 Re: Medion akoya E6239 C15M Rev2.1 nie uruchamia się do końca


przez clops35 6 września 2024, 16:58
Jeżeli Twoje podejrzenie się potwierdzi to koniec zabawy z tą płytą.
Vogelek23 napisał(a):przy uszkodzeniu przetwornicy 1,1V
Na której cewce powinno być 1,1V?

W miedzy czasie zdjąłem Realtek 8106E, bo tylko on zmienił kolor pod termowizją po 2 godzinach na tych 0,022A. Prąd po wyłączeniu z przycisku spadł do 0,017A, ale nic oprócz tego się nie zmieniło.

Pomierzyłem ISL95833 podaję napięcia:
2. 3,3V
3. 1,046V
4. 1,046V
5. 1,046V
6. 1,020V
15. 3,3V
21. 5,23V
22. 5,23V
27. takie nie wiadomo co? Ni to szum, czy bardzo szybkie skoki? Multimetr szaleje.

Wszakże jest jeszcze nadzieja, może przepalił się rezystor podciągający?
Nie jestem w stanie tego sprawdzić bo ścieżka od tego pinu wchodzi w płytę, wychodzi na drugą stronę, znowu wchodzi i się gubi między warstwami.

Spróbuję jeszcze podać napięcie na pin 27 z pinu 15 po 100Ω rezystorze, one są zazwyczaj zasilane tym samym napięciem po takich samych wartościowo rezystorach.

#4 Re: Medion akoya E6239 C15M Rev2.1 nie uruchamia się do końca


przez Vogelek23 6 września 2024, 18:39
clops35 napisał(a):Na której cewce powinno być 1,1V?
Sorry, myślałem o czymś zupełnie innym podczas pisania i wyszło, jak wyszło :oops: Nie "uszkodzeniu przetwornicy 1,1V", lecz "uszkodzeniu tranzystora, który załącza jedno z napięć dla SoC". Patrząc bowiem na ścieżkę od źródła, ta idzie w głąb płyty i jestem na 90% przekonany, że zasila jeden z kontrolerów, wbudowanych w SoC. Jakie w ogóle jest napięcie do masy na źródle tego tranzystora?

#5 Re: Medion akoya E6239 C15M Rev2.1 nie uruchamia się do końca


przez clops35 6 września 2024, 18:54
3,3V, myślę że jest to coś w rodzaju 3VS, bo pozostałe mają odpowiednio 1,8V, 2,5V, jeszcze raz 3,3V, i dwa razy po 5V.
Rezystancja jest tam wyska.

#6 Re: Medion akoya E6239 C15M Rev2.1 nie uruchamia się do końca


przez Vogelek23 6 września 2024, 20:42
Aby zorientować się, gdzie to napięcie dochodzi, możesz po prostu podłączyć się zasilaczem serwisowym z napięciem 3,3V do źródła tego tranzystora (po jego wymontowaniu, rzecz jasna). Jeśli masz termowizję, to od razu zobaczysz, co się "zaświeci" - jestem bowiem przekonany, że usterka wtórna ma związek z uszkodzeniem tego tranzystora. Jeśli to będzie rdzeń SoC, to właściwie nie ma co dalej "grzebać".

Re: Medion akoya E6239 C15M Rev2.1 nie uruchamia się do końca


przez Google Adsense [BOT] 6 września 2024, 20:42

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.