• Asus ExpertBook B5402CV - nie uruchamia się

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS / прошивок. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.

#1 Asus ExpertBook B5402CV - nie uruchamia się


от lock99 26 Август 2024, 14:42
Płyta: B5402CVA_MB_R2.1 IA4YT LA-L86AP Rev:1A
Procesor:SRMJ8

Cześć
Trafił do mnie laptop jak w temacie, który się nie uruchamia
W laptopie podobno była wymieniana matryca - po wymianie laptop przestał się uruchamiać. Gdy dostałem płytę na serwis, bardzo grzał się układ audio (U5) - teraz testuję płytę z wyjętym ALC3288
Po podpięciu zasilania zapala się pomarańczowa lampka, z podpięta baterią pobór prądu 2.72A, bez baterii 0A (mój miernik ma dokładność do dziesiątek mA).
Po wciśnięciu przycisku zasilania, na ok. 10sek zapala się dioda biała - pobór prądu nie wzrasta.
Uszkodzona fizycznie była również kostka BIOS (25R256JV) - zamiast niej zalutowałem 25Q256JVe. Straciłem niestety oryginalny wsad BIOS, w tym momencie zaprogramowany jest wsadem od płyty B5402CBA-F1.300 - tylko taki udało mi się znaleźć.
Po wciśnięciu zasilania, na krótki moment pojawiają się napięcia
1.8V - PL1801
Stałe napięcia zaznaczone na zdjęciu

Изображение
KB9052QD (V)
+3VLP_EC - 3.3V
EC_RST# - 3.3
PCH_PWROK - 0
PBTN_OUT# - 3.3 (po wciśnieciu zasilania)
EC_RSMRST# - 0
SYSON - prze kilka sekund po przycisnieciu zasilania 1.5V i zaraz spada do 0
UC4(25Q256JV) - po wciśnięciu zasilania n. 1,3,5,7,8 - 3.3V, na oscyloskopie prost linia na wszystkich nogach

Re: Asus ExpertBook B5402CV - nie uruchamia się


от Google Adsense [BOT] 26 Август 2024, 14:42

#2 Re: Asus ExpertBook B5402CV - nie uruchamia się


от Vogelek23 26 Август 2024, 23:22
lock99 писал(а):Uszkodzona fizycznie była również kostka BIOS (25R256JV) - zamiast niej zalutowałem 25Q256JVe
I tu pierwszy błąd - musisz wymienić kość na identyczną (W25R256JV), ponieważ raz, że oryginalny układ ma DeviceID 184019h, a użyty - w zależności od sufiksu - 184019h lub 187019h (co może być problemem w przypadku sprawdzania zgodności z tablicą VSCC), a dwa, że układ W25R256JV ma wbudowaną funkcję HMAC, niedostępną w układzie W25Q256JV, a którą płyta może wykorzystywać. Załączam wycinek z dokumentacji oryginalnego układu.
Изображение

lock99 писал(а):EC_RSMRST# - 0
Ten sygnał powinien przyjąć stan wysoki. Jeśli tak nie jest, to EC jest w stanie permanentnego resetu, co oczywiście blokuje jego działanie. Jeśli rezystancja na tej linii jest wysoka, to albo EC jest uszkodzony, albo jego firmware. Patrząc na całość opisu problemu, obstawiam to pierwsze.

I na koniec - jeśli UEFI używa funkcji HMAC, to istnieje ryzyko, że nie naprawisz tej płyty, nie mając oryginalnego wsadu. Jak już wspominałem wielokrotnie na łamach forum, producenci komputerów robią wiele, aby stały się one nieopłacalne w naprawie. Implementacja szyfrowania do UEFI skutkuje wyłączeniem lub znaczącym ograniczeniem możliwości dowolnego przeprogramowywania pamięci Flash.

#3 Re: Asus ExpertBook B5402CV - nie uruchamia się


от lock99 10 Сентябрь 2024, 15:59
Przyjechały zamówione w Chinach układy, zamontowałem nowy 25R256JVEN oraz układ EC KB9052QD.
KBC zaprogramowałem wsadem wyciągniętym ze starego uładu. Bios wsadem od płyty B5402CBA-F1.300, nic innego nie mogę znaleźć w sieci.

+3VLP_EC - 3.3V
EC_RST# - 3.3
PCH_PWROK - 0
PBTN_OUT# - 3.3 (po wciśnieciu zasilania)
SYSON - 0V
EC_RSMRST# - 0V po wciśnięciu zasilania pojawia się 3.3
MAINPWON - 3.3V

Na YC1 jest 32kHz na YC2 brak rezonacji
Изображение
Изображение

Re: Asus ExpertBook B5402CV - nie uruchamia się


от Google Adsense [BOT] 10 Сентябрь 2024, 15:59

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 7

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.