• Prośba o identyfikacje brakujących elementów Acer Nitro V15 ANV15-51-5215

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Prośba o identyfikacje brakujących elementów Acer Nitro V15 ANV15-51-5215


przez LukaszBsKrakow 13 września 2024, 06:12
Cześć,

Płyta : ZYP DA0ZYPMBAE0 REV: E
CPU SRMHX
GPU GN21-X2-K1-A1
KBC ITE IT5570E
SPI Winbond 25Q256jVEN

Laptop po zalaniu, w kilku miejscach widoczne okopcenia, oraz brak elementów występujących na płycie.
Jest to prawie nowy laptop 4msc, brak dokumentacji do płyty.
Nie mam za bardzo pojęcia jakie elementy wstawić w brakujące miejsca?
Zaraz po zalaniu właściciel sam próbował czyścić płytę i pewnie wtedy odpadło to czego teraz mi brakuje.
Zanim nie wymienię rzeczy uszkodzonych na płycie, nie chce jej uruchamiać.
Rezystancje na płycie wydają się być poprawne, brak zwarcia na głównej linii oraz na kości BIOS.

Poniżej zdjęcia płyty z dwóch stron oraz miejsca gdzie zalanie było najbardziej widoczne.
Obrazek
Obrazek
Poniżej pierwsze miejsce zalania i elementy zaznaczone na żółto które budzą podejrzenia do wymiany, okolice złącza matrycy oraz Driverów od faz GPU
Obrazek
Następna lokalizacja znajduje się powyżej pierwszej obok switcha, widoczny brak 2 elementów, obstawiam kondensatorów lecz wartości nie mam jak określić.
Obrazek
Ostatnia lokalizacja to okolice rezystora pomiarowego, widać po cynie jakby w miejscach zaznaczonych na żółto czegoś brakowało, na czerwono zaznaczyłem mosfet, który dla świętego spokoju zamierzam wymienić oraz zaznaczone kondensatory też pójdą do wymiany.
Obrazek



Dziękuję bardzo z góry za pomoc :)

Re: Prośba o identyfikacje brakujących elementów Acer Nitro V15 ANV15-51-5215


przez Google Adsense [BOT] 13 września 2024, 06:12

#2 Re: Prośba o identyfikacje brakujących elementów Acer Nitro V15 ANV15-51-5215


przez Vogelek23 13 września 2024, 11:06
LukaszBsKrakow napisał(a):Nie mam za bardzo pojęcia jakie elementy wstawić w brakujące miejsca?
Jestem niemal pewny, że na fotografii 3 - zaznaczone na żółto - są kondensatory. Dodatkowe elementy, które wymagają wymiany, to rezystory, które zaznaczyłem poniżej (zmierz i podaj ich wartości bez wylutowywania z płyty - nie powinno być z tym problemu).
Obrazek

Co do kondensatorów na zdjęciu 4, te zaznaczone niżej na biało po prawej stronie mają takie same wartości, jak ten po lewej. To samo tyczy się większych kondensatorów, zaznaczonych na różowo. Zmierz ich wartości - napięcie pracy będzie tutaj 25V. Na tym samym zdjęciu widać skorodowany tranzystor AONS32304 (zaznaczony na czerwono). O ile nie ma zwarcia drenu do źródła, to wystarczy go przelutować po zeskrobaniu widocznego nalotu.
Obrazek

Na pierwszym zdjęciu masz do wymiany rezystor bocznikujący 5mΩ (5 miliomów = 0,005Ω) oraz kondensator tantalowy (ucięte oznaczenia, zamieść zdjęcie całego kondensatora).

#3 Re: Prośba o identyfikacje brakujących elementów Acer Nitro V15 ANV15-51-5215


przez LukaszBsKrakow 13 września 2024, 12:05
Obrazek

Kondensator tantalowy na fotografi powyżej i pełne jego oznaczenie.

Odnośnie fotografii 3 i tych kondensatorów to o jakich parametrach można tam bezpiecznie zamontować?

Co do 1 fotografii i rezystora bocznikowego nie mogę znaleźć wlasnie z tymi bocznymi wyprowadzeniami np na allegro lub tme chyba ze źle go klasyfikuje.

#4 Re: Prośba o identyfikacje brakujących elementów Acer Nitro V15 ANV15-51-5215


przez Vogelek23 13 września 2024, 14:51
LukaszBsKrakow napisał(a):Odnośnie fotografii 3 i tych kondensatorów to o jakich parametrach można tam bezpiecznie zamontować?
1uF/25V (większy, prawdopodobnie 0402) + 100nF/25V (mniejszy, prawdopodobnie 0201).

LukaszBsKrakow napisał(a):nie mogę znaleźć wlasnie z tymi bocznymi wyprowadzeniami
Zmierz suwmiarką gabaryty tego rezystora (długość i szerokość).

#5 Re: Prośba o identyfikacje brakujących elementów Acer Nitro V15 ANV15-51-5215


przez LukaszBsKrakow 14 września 2024, 21:36
Długość rezystora to 4mm a jego szerokość to 2mm.

Odnośnie kondensatora tantalowego, jego oznaczenie to 33 1E38 -> jak poprawnie rozkodować taki zapis?

EDIT:

Odnośnie rezystorów z fotografii 3 ich rezystancja to : górny rezystor 2,5k ohm natomiast ten poniżej 17k ohm

#6 Re: Prośba o identyfikacje brakujących elementów Acer Nitro V15 ANV15-51-5215


przez matic 16 września 2024, 09:22
LukaszBsKrakow napisał(a):Długość rezystora to 4mm a jego szerokość to 2mm.
Can you provide more exact dimensions to one decimal place? Old mechanic calipers has a resolution of 0.1mm, so it shouldn't be a problem.

LukaszBsKrakow napisał(a):Odnośnie kondensatora tantalowego, jego oznaczenie to 33 1E38 -> jak poprawnie rozkodować taki zapis?
Markings means as follows:
33 -> Rated capacitance (µF)= 33µF
1E -> Rated voltage code= 25V
38 -> Lot number
It's Panasonic 25TQC33MYF. Datasheet attached.



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Re: Prośba o identyfikacje brakujących elementów Acer Nitro V15 ANV15-51-5215


przez Google Adsense [BOT] 16 września 2024, 09:22

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.