• Dell 7390 LA-F292P - za małe napięcie na linii głównej

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Dell 7390 LA-F292P - za małe napięcie na linii głównej


przez king1q2w 14 września 2024, 19:30
Cześć. Zaczynam przygodę z naprawami i chciałbym się dopytać co może być nie tak. Płyta oczywiście nie daje obrazu, na chwilę daje napięcie i po 5-10sek się wyłącza. Wstępne pomiary zrobiłem i na głównej linii pokazuje mi 5v gdzie to bardzo mnie zdziwiło. Pomierzyłem większość rzeczy i nie zauważyłem zwarcia. Na układzie DT4 na 3 i 4 pinie podaje mi 200Ω a pod napięciem właśnie te 5v.
Wyczułem, że podczas napięcia najbardziej grzeją mi się 2 diody DT2 i DT3. (Ponad 40°). Na obydwu nóżkach powinny mieć 5v a mają:
DT2:
1n: 2.7v
2n: 3.7v
DT3:
1n: 3.7v
2n: 4.6v

Co może być nie tak ? Dziękuje z góry za wszelkie podpowiedzi

Re: Dell 7390 LA-F292P - za małe napięcie na linii głównej


przez Google Adsense [BOT] 14 września 2024, 19:30

#2 Re: Dell 7390 LA-F292P - za małe napięcie na linii głównej


przez Vogelek23 14 września 2024, 23:19
king1q2w napisał(a):na głównej linii pokazuje mi 5v
W którym konkretnie miejscu to zmierzyłeś?

king1q2w napisał(a):DT2:
1n: 2.7v
2n: 3.7v
Zmierz rezystancję do masy na n. 1 diody DT2 (katoda) oraz na zworce PJP6, po całkowitym odłączeniu zasilania (bateria i zasilacz) i odczekaniu 1-2 minut na rozładowanie się pojemności.

#3 Re: Dell 7390 LA-F292P - za małe napięcie na linii głównej


przez king1q2w 15 września 2024, 09:34
Na głównej linii na elementach DT4 - N1-5V, N2-5V (najbliższy element przy gnieździe usb-c) ale idąc dalej główną linią - PQ1225 - N1 - 0.4V, N2 - 4.8V, N3 - 5V; Kondensator PC1205 - również tu występuje 5V.
Na gałęzi B+ CPU przy PC672 i PC673 pokazuje mi napięcia 12.64V, ale już przy kondensatorze PC661 na gałęzi +5V_ALV nie ma żadnych wartości.

Dioda DT2:
N1: 98Ω

Zworka PJP6:


Oczywiście nadmienię też, że nie działa w ogóle drugie wejście usb-c, ale do tego chciałem dojść później. Laptop też nie ładuje baterii. Na samej ładowarce laptop kompletnie się nie włącza. Porównałem uszkodzoną płytę ze sprawną płytą. Te wszystkie pomiary na głównej linii też pokazują 5v, dopiero po włączeniu włącznikiem daje napięcie 20v. To samo jak podłączę samą baterie i ładowarkę to w spoczynku podaje 20v na diodzie PD1205, PD1202, rezystorze PR901, a na uszkodzonej podaje tylko 4,7v..

#4 Re: Dell 7390 LA-F292P - za małe napięcie na linii głównej


przez Vogelek23 15 września 2024, 19:55
Na razie nie wykonuj żadnych innych czynności czy pomiarów poza tymi, o które będziesz poproszony w tym temacie. Wylutuj układ UT7 i ponów pomiar rezystancji do masy na n. 1 diody DT2 (katoda) oraz na zworce PJP6 (nadal z całkowicie odłączonym zasilaniem).

#5 Re: Dell 7390 LA-F292P - za małe napięcie na linii głównej


przez king1q2w 15 września 2024, 20:38
Ok układ UT7 został wylutowany. Ponowne pomiary:
DT2 : n1 - 186Ω
PJP6: 7Ω (bez zmian)

#6 Re: Dell 7390 LA-F292P - za małe napięcie na linii głównej


przez Vogelek23 15 września 2024, 22:23
Blisko układu UT7 masz kondensator CT91. Rozlutuj zworę PJP6 i sprawdź, czy na tym kondensatorze będziesz miał nadal rezystancję 7Ω, mierzoną do masy.

#7 Re: Dell 7390 LA-F292P - za małe napięcie na linii głównej


przez king1q2w 16 września 2024, 19:29
Cześć. Zworka PJP6 rozlutowana.
CT91: 7.28Ω

#8 Re: Dell 7390 LA-F292P - za małe napięcie na linii głównej


przez Vogelek23 17 września 2024, 10:54
Napisałeś, że nie działa Ci "drugie" wejście USB - które konkretnie gniazdo nie działa, JUSBC1 czy JUSBC2?

#9 Re: Dell 7390 LA-F292P - za małe napięcie na linii głównej


przez king1q2w 17 września 2024, 13:52
Szczerze na początku tak myślałem że nie działa mi drugie wejście. Po weryfikacji tak jak pisałem wyżej, laptop nie włącza się na obydwu portach usbc.
Powiedz czy to normalne, że na gałęzi 3.3v dwa elementy mają rezystancja 0.2 gdzie inne mają kilkadziesiąt a nawet kilkaset.

Re: Dell 7390 LA-F292P - za małe napięcie na linii głównej


przez Google Adsense [BOT] 17 września 2024, 13:52

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.