• Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS / прошивок. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.

#1 Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


от szostkiewiczp 21 Июль 2024, 03:02
Płyta Główna SAA-001 BDP-010 Konsola PlayStation 4 PS4 CUH-1004.
Konsole odcina przy probie włączenia po kilku lub kilkunastu sekundach a czasami włączy sie bez problemu. Konsola zalana w okolicach kondensatorow tantalowych (po obu stronach płyty) przy procesorze. Na jakie napięcie sa te diody ? 470uf/??V
Изображение

Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


от Google Adsense [BOT] 21 Июль 2024, 03:02

#2 Re: Konsola PS4 zalane diody tantalowe


от Vogelek23 21 Июль 2024, 19:31
To nie diody, lecz kondensatory. Oznaczenie "d" to kod napięcia 2V. Jak widać na zdjęciu, skorodowane jest ponad 50% przelotek w obszarze montażu kondensatorów, więc należałoby zacząć od ich odbudowania.

#3 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane diody tantalowe


от szostkiewiczp 22 Июль 2024, 20:28
Przepraszam mój blad. Oczywiście o kondensatorach mowa. Zastanawiam sie jak wyczyścić przelotki odbudowa wiadomo drucik na druga stronę i i gotowe chociaż trochę tego jest. Macie jakieś sposoby na czyszczenie tylu przelotek ? niestety nie mam wanienki ultradźwiękowej.
Moge zastosować wyższe napięcie kondensatorow ?

#4 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe


от Vogelek23 22 Июль 2024, 22:01
szostkiewiczp писал(а):Macie jakieś sposoby na czyszczenie tylu przelotek ?
Tak. Skalpel. I duża doza precyzji oraz cierpliwości.

szostkiewiczp писал(а):Moge zastosować wyższe napięcie kondensatorow?
Oczywiście, że możesz. Oby nie było niższe.

#5 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe


от szostkiewiczp 21 Сентябрь 2024, 12:09
Przepraszam, że odgrzewam temat, ale naprawami zajmuję się hobbystycznie i są to tylko moje urządzenia. Naprawiłem przelotki oraz miejsce zalania, ale problem nadal występuje. Przyjrzałem się zasilaczowi i zauważyłem, że gdy konsola działa prawidłowo, napięcie na IC31 DNP015, noga nr 5 oznaczona HV, wynosi około 200V. Natomiast gdy konsola się nie włączy, napięcie faluje od około 80V do 150V. Co ciekawe, zaraz za diodą D41 mam stabilne 200V. Mogę prosić o jakąś podpowiedź?

Изображение
Изображение

#6 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe


от Vogelek23 21 Сентябрь 2024, 13:08
Zamieść zdjęcie układu IC31 wraz z otoczeniem i z widocznymi trzema rezystorami R1-R3.

#7 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe


от szostkiewiczp 21 Сентябрь 2024, 15:53
Изображение
Изображение

#8 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe


от Vogelek23 21 Сентябрь 2024, 16:46
Rezystory R1, R2 i R3 należy bezwzględnie wymienić na nowe. Ich wartość (taka sama dla wszystkich) jest podana na schemacie.

#9 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


от szostkiewiczp 29 Сентябрь 2024, 11:36
Wymieniłem rezystory, wymieniłem układ DNP015 nawet mostek gretza zmieniłem. Nic się nie zmieniło. Wymieniłem zasilacz od innej konsoli i ewidentnie to wina zasilacza. Napięcie HV skacze podczas problemu. Zasilanie układu (VDD) DNP015 spada do 10V ( normalnie jest 18). Z kad bierze się zasilanie VDD?

#10 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


от Vogelek23 29 Сентябрь 2024, 18:10
Zamieść dobrze doświetlone zdjęcia płyty zasilacza od strony lutowania, a także wyraźne zdjęcia wymienionych elementów.

#11 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


от szostkiewiczp 30 Сентябрь 2024, 17:43
Изображение
Изображение
Изображение

#12 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


от ctro 30 Сентябрь 2024, 21:48
Sprawdź wartości rezystorów R23, R24, R25. W jedną stronę powinny pokazywać prawidłowe wartości. Czasami przestają przewodzić na ciepło.

#13 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


от szostkiewiczp 1 Октябрь 2024, 18:49
Sprawdziłem chwilę rezystory wskazane przez kolegę @ctro i o dziwo mój miernik przynajmniej w druku nie wskazuje wartości ( jutro wylutuje i sprawdzę.) ale napięcia na nich są takie same podczas poprawnej pracy jak i podczas usterki. Zauważyłem również że gdy odetnie konsole napięcie na kondensatorze C2 powoli spada ( kondensator się rozładowuje) Jutro myślę że będę miał więcej czasu żeby nad tym posiedzieć. Jeśli macie jakieś pomysły chętnie skorzystam z podpowiedzi.

#14 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


от Vogelek23 1 Октябрь 2024, 21:22
szostkiewiczp писал(а):mój miernik przynajmniej w druku nie wskazuje wartości
Skoro tak, to wszystkie trzy rezystory są do wymiany. Miernik powinien wskazać rezystancję danego rezystora, a jeśli coś go bocznikuje, to wartość mniejszą, niż rezystancja elementu. Nie powinien na pewno wskazywać wyższej wartości, niż rezystancja elementu.

Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


от Google Adsense [BOT] 1 Октябрь 2024, 21:22

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 0

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.