• Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


przez szostkiewiczp 21 lipca 2024, 03:02
Płyta Główna SAA-001 BDP-010 Konsola PlayStation 4 PS4 CUH-1004.
Konsole odcina przy probie włączenia po kilku lub kilkunastu sekundach a czasami włączy sie bez problemu. Konsola zalana w okolicach kondensatorow tantalowych (po obu stronach płyty) przy procesorze. Na jakie napięcie sa te diody ? 470uf/??V
Obrazek

Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


przez Google Adsense [BOT] 21 lipca 2024, 03:02

#2 Re: Konsola PS4 zalane diody tantalowe


przez Vogelek23 21 lipca 2024, 19:31
To nie diody, lecz kondensatory. Oznaczenie "d" to kod napięcia 2V. Jak widać na zdjęciu, skorodowane jest ponad 50% przelotek w obszarze montażu kondensatorów, więc należałoby zacząć od ich odbudowania.

#3 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane diody tantalowe


przez szostkiewiczp 22 lipca 2024, 20:28
Przepraszam mój blad. Oczywiście o kondensatorach mowa. Zastanawiam sie jak wyczyścić przelotki odbudowa wiadomo drucik na druga stronę i i gotowe chociaż trochę tego jest. Macie jakieś sposoby na czyszczenie tylu przelotek ? niestety nie mam wanienki ultradźwiękowej.
Moge zastosować wyższe napięcie kondensatorow ?

#4 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe


przez Vogelek23 22 lipca 2024, 22:01
szostkiewiczp napisał(a):Macie jakieś sposoby na czyszczenie tylu przelotek ?
Tak. Skalpel. I duża doza precyzji oraz cierpliwości.

szostkiewiczp napisał(a):Moge zastosować wyższe napięcie kondensatorow?
Oczywiście, że możesz. Oby nie było niższe.

#5 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe


przez szostkiewiczp 21 września 2024, 12:09
Przepraszam, że odgrzewam temat, ale naprawami zajmuję się hobbystycznie i są to tylko moje urządzenia. Naprawiłem przelotki oraz miejsce zalania, ale problem nadal występuje. Przyjrzałem się zasilaczowi i zauważyłem, że gdy konsola działa prawidłowo, napięcie na IC31 DNP015, noga nr 5 oznaczona HV, wynosi około 200V. Natomiast gdy konsola się nie włączy, napięcie faluje od około 80V do 150V. Co ciekawe, zaraz za diodą D41 mam stabilne 200V. Mogę prosić o jakąś podpowiedź?

Obrazek
Obrazek

#6 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe


przez Vogelek23 21 września 2024, 13:08
Zamieść zdjęcie układu IC31 wraz z otoczeniem i z widocznymi trzema rezystorami R1-R3.

#7 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe


przez szostkiewiczp 21 września 2024, 15:53
Obrazek
Obrazek

#8 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe


przez Vogelek23 21 września 2024, 16:46
Rezystory R1, R2 i R3 należy bezwzględnie wymienić na nowe. Ich wartość (taka sama dla wszystkich) jest podana na schemacie.

#9 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


przez szostkiewiczp 29 września 2024, 11:36
Wymieniłem rezystory, wymieniłem układ DNP015 nawet mostek gretza zmieniłem. Nic się nie zmieniło. Wymieniłem zasilacz od innej konsoli i ewidentnie to wina zasilacza. Napięcie HV skacze podczas problemu. Zasilanie układu (VDD) DNP015 spada do 10V ( normalnie jest 18). Z kad bierze się zasilanie VDD?

#10 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


przez Vogelek23 29 września 2024, 18:10
Zamieść dobrze doświetlone zdjęcia płyty zasilacza od strony lutowania, a także wyraźne zdjęcia wymienionych elementów.

#11 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


przez szostkiewiczp 30 września 2024, 17:43
Obrazek
Obrazek
Obrazek

#12 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


przez ctro 30 września 2024, 21:48
Sprawdź wartości rezystorów R23, R24, R25. W jedną stronę powinny pokazywać prawidłowe wartości. Czasami przestają przewodzić na ciepło.

#13 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


przez szostkiewiczp 1 października 2024, 18:49
Sprawdziłem chwilę rezystory wskazane przez kolegę @ctro i o dziwo mój miernik przynajmniej w druku nie wskazuje wartości ( jutro wylutuje i sprawdzę.) ale napięcia na nich są takie same podczas poprawnej pracy jak i podczas usterki. Zauważyłem również że gdy odetnie konsole napięcie na kondensatorze C2 powoli spada ( kondensator się rozładowuje) Jutro myślę że będę miał więcej czasu żeby nad tym posiedzieć. Jeśli macie jakieś pomysły chętnie skorzystam z podpowiedzi.

#14 Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


przez Vogelek23 1 października 2024, 21:22
szostkiewiczp napisał(a):mój miernik przynajmniej w druku nie wskazuje wartości
Skoro tak, to wszystkie trzy rezystory są do wymiany. Miernik powinien wskazać rezystancję danego rezystora, a jeśli coś go bocznikuje, to wartość mniejszą, niż rezystancja elementu. Nie powinien na pewno wskazywać wyższej wartości, niż rezystancja elementu.

Re: Konsola PS4 CUH-1004 - zalane kondensatory tantalowe, problem z zasilaczem


przez Google Adsense [BOT] 1 października 2024, 21:22

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
cron