• Lenovo Legion 5 15ARH05 - płyta NM-C911 - Problem z działaniem

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Lenovo Legion 5 15ARH05 - płyta NM-C911 - Problem z działaniem


przez tekort 1 sierpnia 2024, 11:14
Witam.
Trafił do mnie sprzęt, który zgasł podczas gry i już się nie włączył. Sprzęt nie reagował na włącznik, reagował na podłączenie zasilacza diodą ładowania. Brak śladów zalań, brak uszkodzeń mechanicznych, wypaleń itp. Laptop 3 letni, nigdy wcześniej nie otwierany, oczywiście układ chłodzenia "zabity" kurzem.

Płyta: NM-C911 Rev 1.0
CPU: SRH8Q i7-10750H
GPU: N18-G1-B-KD-A1
KBC: ITE8227E-192
RAM: rozszerzony do 32GB, 2 x 16GB GoodRam 2666 mHz (rezystancja obu kostek na +1.2V <-> GND ok ~47Ω)

Początkowo sprawdziłem rezystancje na cewkach i jedynie zaniepokoiła mnie niska rezystancja cewki PL2701 (+1.2V) wynosząca około ~25Ω. Zdemontowałem pamięć RAM i rezystancja wzrosła do ~250Ω. Po pierwszych testach zauważyłem że jedyne napięcie, którego brakuje na płycie to właśnie zasilanie RAMu. Podmieniłem kość RAM na 4GB w 1szym slocie - rezystancja PL2701 wzrosła do ok. 140Ω, zrobiłem reset BIOSu, laptop zareagował na zasilacz, pojawiło się napięcie +1.2V na kilkanaście sekund, sprzęt wykonał dwa restarty po czym zgasł i znowu brak reakcji na włącznik - w tym stanie wszystkie napięcia na płycie były obecne (3,3V, 5V, 1,08V itd.), oprócz +1.2V - napięcie pojawiało się na kilkanaście sekund i znikało.

Pomimo prawidłowych rezystancji na RT8231AGQW (PU2701), postanowiłem wymienić układ - zachowania płyty to nie zmieniło. Później zabrałem się za BIOS, we wsadzie było sporo "krzaków", których nie znalazłem w oryginale. Przeprogramowałem kość BIOS spreparowanym wsadem z oryginału Lenovo, wstawiłem kość RAM 4GB do jednego slotu i nagle laptop wstał po dwóch restartach, załadował system, wszystko działało prawidłowo. Przeprowadziłem test obciążenia GPU i CPU, nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości, jednak już po wyłączeniu, nie da się go włączyć z przycisku - oczywiście sam włącznik działa prawidłowo, sprawdzałem połączenie do 110 pinu KBC. Sprzęt jest też bardzo kapryśny jeśli chodzi o pamięć RAM, najlepiej działa z jedną z kostek 4GB 3200mHz - wstawiałem inne kości 8GB, 16GB i zazwyczaj wtedy nie daje już obrazu. Raz uruchomił się z kostką 16GB ale podczas ładowania systemu zgasł, przy czym wszystkie napięcia prócz tego +1.2V na PL2701 są wtedy na płycie obecne.

Prośba o pomoc w zidentyfikowaniu przyczyny problemów.

Rezystancje cewek:
PL101 - <480KΩ
PL1401 - 54,6Ω
PL3201 - 20,57Ω
PL3001; PL3002; PL3003; PL3004 - 2,26Ω
PL3102 - 6,53Ω
PL8202; PL8201 - 62,65Ω
PL7501; PL7502; PL7503 - 0,22Ω
PL1301 - 28,11Ω
PL2701 - bez RAM ~250Ω; 1 kość RAM 4GB - 140Ω; 1 kość 8GB - 144Ω; 2x kość 8GB - 100Ω
PL2001 - <5,14kΩ
PL2002 - <36kΩ

UPDATE
Razem z zasilaniem +1,2V znika też zasilanie rdzeni GPU i CPU, wcześniej tego nie zaznaczyłem. Napięcie ładowania baterii oraz 3.3V, 5V, 1.08V PCH są wtedy obecne. Dziś udało mi się załadować system i sprzęt zgasł po dwóch minutach pracy po czym jest brak reakcji na włącznik, zarówno na NOVO button.

Re: Lenovo Legion 5 15ARH05 - płyta NM-C911 - Problem z działaniem


przez Google Adsense [BOT] 1 sierpnia 2024, 11:14

#2 Re: Lenovo Legion 5 15ARH05 - płyta NM-C911 - Problem z działaniem


przez tekort 9 września 2024, 18:35
Wymieniłem już: KBC (NOWY), PU2701 (NOWY), PC2705, PR2701, PR2704, PR2705, PR2708, PR2711, PR2715, PR2710

Działałem dalej z tą płytą i jej zachowanie już powoli mnie wyprowadza z równowagi. Sprzęt po wymianie PU2701 na nowy działał prawidłowo dokładnie 1 dzień, po czym problem wrócił. Gdy jeszcze działał nie było żadnych problemów z obciążeniem czy CPU czy GPU, temperatury jak na i7ke też w normie. Obecnie gdy jest kompletnie zimny uruchomi się normalnie, podziała kilka minut i nagle się wyłączy. Wymiana KBC spowodowała też, że sprzęt zawsze da się włączyć z włącznika, nawet po tym jak się wyłączy - najczęściej jednak laptop startuje samoczynnie po takim resecie ale nie jest już w stanie włączyć systemu - wyłącza się przed oknem logowania.

Podejrzewam że coś dzieje się z CPU i po nagrzaniu albo kule przestają łączyć albo dzieje się coś niestworzonego ;) Prośba o pomoc, co mogę zrobić dalej?

Re: Lenovo Legion 5 15ARH05 - płyta NM-C911 - Problem z działaniem


przez Google Adsense [BOT] 23 września 2024, 16:05

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.