• LENOVO S340-15IWL LA-H101P BRAK OBRAZU

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 LENOVO S340-15IWL LA-H101P BRAK OBRAZU


przez serwisant2 17 września 2024, 09:00
Witam, mam problem z laptopem Lenovo, który nie startuje poprawnie.

Napięcia przy włączonej "gołej" płycie z RAM, bez matrycy, itp.
PL701 - 53Ω - 1V
PLA1 - 18Ω - 0V
PLZ4 - 3,6Ω - 0V
PLZ3 - 3,6Ω - 0V
PLG1 - 5,5Ω - 0V
PL802 - 2Ω - 0.8V
PL803 - 2Ω - 0.8V

PL404 - 6kΩ - 5.1V
PL402 - 1,7kΩ - 3.3V
PL1201 - 400Ω - 1.3V
PL301 - 55kΩ - 0.049V
PL502 - 164Ω - 1.2V

+3VALW - 1,7kΩ - 3.3V
Bateria bios: 3.1V

Pobór prądu standby: 0.019A
Pobór prądu włączony: 0.170A

Mniejszy rdzeń procesora po podłączeniu do prądu delikatnie się nagrzewa, po włączeniu przyciskiem zaczynają się nagrzewać 2 cewki od zasilania grafiki (~32°).

Programowałem bios ze strony producenta, bez zmian. Wymieniłem KBC, ponieważ oryginalny nie łączył się ze SVOD, po wymianie łączy się prawidłowo i da się dobrze zaprogramować lecz zachowanie płyty bez zmian.

Procesor w stanie standby:
Obrazek

Grafika po włączeniu płyty:
Obrazek

Re: LENOVO S340-15IWL LA-H101P BRAK OBRAZU


przez Google Adsense [BOT] 17 września 2024, 09:00

#2 Re: LENOVO S340-15IWL LA-H101P BRAK OBRAZU


przez serwisant2 18 września 2024, 12:00
Podbijam temat, ponieważ jeszcze nie znalazłem rozwiązania.

#3 Re: LENOVO S340-15IWL LA-H101P BRAK OBRAZU


przez tekort 23 września 2024, 16:57
Według zdjęć, które wysyłasz procesor nie podejmuje żadnej pracy a to co się grzeje to most, któremu prawdopodobnie brakuje komunikacji z CPU. Czy ekran sprzętu reaguje, czy widać polaryzacje matrycy? Dziwne też że przy poborze rzędu 0.170A grafika się tak nagrzewa. Podejrzane są też niskie rezystancje na PL802, PL803, więc możliwe że procesor umarł ale poczekaj na bardziej doświadczonych kolegów :)

#4 Re: LENOVO S340-15IWL LA-H101P BRAK OBRAZU


przez serwisant2 23 września 2024, 17:09
Dziękuję za wiadomość, tak też podejrzewam ale chciałbym się właśnie jakoś upewnić. Na matrycy nic się nie dzieje przy włączaniu laptopa. Próbowałem też przestawiać płytę na UMA i wyłączać wlutowany ram ale bez zmian. Zastanawia mnie też KBC, że po wymianie udało się z nim połączyć i zaprogramować a oryginalny nie łączył się z programatorem. Wgrałem wsad do KBC ale pobór prądu i zachowanie laptopa się nie zmieniło.

#5 Re: LENOVO S340-15IWL LA-H101P BRAK OBRAZU


przez tekort 24 września 2024, 11:51
Na tej płycie o ile się nie mylę, to jeśli wlutujesz pusty KBC to zaprogramuje się automatycznie wsadem z BIOS. Tak czy tak, przy stałym poborze prądu i braku "pływania" prądu obstawiam na 99% że procesor nie podejmuje pracy i jest uwalony. Jeśli byłoby to coś związanego z BIOS lub KBC, to widziałbyś że matryca się polaryzuje bo występuje komunikacja z CPU. Potwierdzałoby to też kompletny brak napięć na cewkach zasilających CPU. Wymiana płyty to raczej najbardziej opłacalna opcja w tym przypadku.

Spróbuj zrobić próbę zwarciową na którejś z cewek CPU. Ogranicz napięcie do maksymalnie 0,9V, zaczynałbym i tak od 0,1V.

#6 Re: LENOVO S340-15IWL LA-H101P BRAK OBRAZU


przez serwisant2 25 września 2024, 12:33
Wlutowałem się w + kondensatora PC9101 i przy 0.9V pobór prądu był lekko ponad 1A a rdzeń procesora delikatnie się nagrzewał (~30°C) centralnie na środku.

#7 Re: LENOVO S340-15IWL LA-H101P BRAK OBRAZU


przez tekort 25 września 2024, 16:55
Pobór prądu na CPU nie wskazuje żeby był zwarty, jednak dalej uważam że APU umarło (hybryda czyli PCH+CPU+GPU). Potwierdzisz to jedynie poprzez jego wymianę, bo nie da się "wejść" wewnątrz hybryby. Możliwe że nagrzewanie się tej części gdzie jest PCH zachodzi właśnie dlatego że uszkodził się most, nie wysterowuje sygnałów wg. power sequence i dlatego przetwornica CPU nawet nie próbuje podać napięć na procesor - to też tłumaczyłoby tak niewielki pobór prądu całej platformy przy próbie włączenia.

#8 Re: LENOVO S340-15IWL LA-H101P BRAK OBRAZU


przez serwisant2 30 września 2024, 09:50
Oddałem laptop bez naprawy, też obstawiam że hybryda jest uszkodzona. Dziękuję tekort za zainteresowanie się tematem.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
cron