• Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez MarcinPL 28 września 2024, 17:12
Witam,
mam do sprawdzenia laptopa jak w tytule, płyta główna Compal LA-G881P DDQ70 Rev 2.0.
Do laptopa mam dwa oryginale zasilacze 9,23A i 16,9A.

Problem jaki widzę na początek, to brak startu linii B+ opisanej na schemacie jako +SDC_IN a dalej +PWR_SRC. Na każdej z dwóch przetwornic buck na wejściu są tranzystory PQS10 oraz dla drugiej linii PQS15 na ich źródłach mam napięcie 19,4V na drenach 0V, bramki również 19,4V. Z racji że to mosferty z kanałem P napięcie bramki powinno być niższe niż źródła - a tak nie jest.
Przyznam że nie do końca rozumiem ten obwód i co powinno je otworzyć. Dalej napięcie już nie przechodzi i cała reszta śpi. Mosfety te są oczywiście sprawne.
Na rezystorach pomiarowych na układach buck PRS01 i PRS12 oporność wynosi 52k, na głównym rezystorze pomiarowym PR703 mam 32k, rezystor pomiarowy od baterii PR765 - 1M.
Bateria jest rozładowana do zera, ładowanie nie występuje.

Byłbym wdzięczny bardziej doświadczonych o podpowiedź gdzie szukać problemu.
Dodam, że instrukcja mówi że aby komputer działał wystarczy wpięty jeden z zasilaczy - czy faktycznie tak jest nie wiem. Zastanawiam się też nad baterią na jej zaciskach wszędzie 0V i nie wiem czy to czasem nie ona wprowadza zamieszania - bo z tego co wiem, to niektóre platformy bez baterii nie chcą działać.

Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez Google Adsense [BOT] 28 września 2024, 17:12

#2 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez clops35 28 września 2024, 23:03
Cześć,

Zmierz rezystancję pomiędzy n.1-4 tranzystorów PQS10 i PQS15.

MarcinPL napisał(a):Przyznam że nie do końca rozumiem ten obwód i co powinno je otworzyć.
Według schematu tranzystory PQS12 i PQS13, oraz ich "drobnica" nie są obsadzone na płycie, więc zostaje dzielnik napięcia PRS59 /PRS61 dla PQS10, który dzieli napięcie dokładnie na pół, czyli 19.4/2=9,7V i to napięcie powinno być na bramce PQS10, dla PQS15 dzielnik napięcia PRS67/PRS68 jw.
Sprawdź poza płytą rezystory tych dzielników, oraz PCS69 i PCS70.

Obrazek

#3 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez MarcinPL 29 września 2024, 11:08
Dziękuję za odpowiedź. Poszedłem za sugestiami.

Rezystancja na tranzystorach PQS10, dla PQS15 1-4 (źródło bramka) ok 700kOhm. Dzielnik składa się z rezystorów 680kOhm i faktycznie podział na pół powinien wystąpić i być wystarczający do otwarcia tych mosfetów. Jednak tak nie jest ponieważ drobnica która jest na schemacie u mnie występuje (płyta ma rev 2.0) i na domiar tego nieco różni się od schematu rev 1. Tj. PQS12 i PQS16 są obsadzone symbol '24L31' do ich bramek jest dołączony kolejny dzielnik także 1/2 z rezystorów 1MOhm i kolektor tranzystora NPN PQS13 / PQS17 symbol '6C' - ich bazy połączone są z didami schottky'ego PDS05/PDS05 symbol 'P60' i co ciekawe ich anody są ze sobą połączone i tu dalej trop ucieka... Emitery są podciągnięte do masy.

Pomiary (zasilacz serwisowy 20V): PQS10 - D=19,9V G=9,5V S=19,9V, PQS13 B=3,1V, E=0V, C=0V
Na anodach diod PDS05/PDS05 jest 3,3V i to napięcie blokuje obwody wejściowe obu kanałów - trzeba namierzyć skąd pochodzi.

Wychodzi na to, że inna cześć logiki/zabezpieczania obwodów wejściowych decyduje o puszczeniu zasilania dalej z na tą chwilę nie znanego mi powodu. Zabieram się za dalsze pomiary wokół układów buck i chargera. Przydał by się właściwy schemat, ale raczej nie jest dostępny...

Załączam foty obszarów drobnicy.
Obrazek
Obrazek

Aha, jeszcze jedno nie daje mi spokoju. Bo pomierzyłem napięcia na obu zasilaczach + mój serwisowy z wtyczką FORDELL. I tak: na zasilaczu tym największym 16,9A napięcie DC wynosi 19,55V na pinie ID ok 4,9V, na drugim 9,23A jest DC = 19,38V, pin DC = 0,3V, na mojej serwisowej wtyczce jest 20V DC i na pinie ID 0,36V. Zastanawia mnie te niemalże 5V na pinie ID największego zasilacza , czy ono czasem nie jest za duże i czy nie mogło np. wpłynąć na żywot KBC? Z drugiej jednak strony patrząc na schemat, są zastosowane też zabezpieczenia na tych obwodach od identyfikacji - temu też muszę się przyjrzeć.

#4 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez MarcinPL 30 września 2024, 18:30
Witam, mały update - proszę ew. o scalenia postów.

Udało mi się pójść dalej w analizę schematu i w miejscu gdzie zastosowano diody PDS05/PDS05 poprzez które odcinane jest wejście zasilania doszedłem że ten sygnał pochodzi pośrednio z KBC-a. Odbywa się to przez układ UE6 o symbolu KC3810 który to na ósmym pinie wystawia ten sygnał 3,3V. Układ ten jest jakby rozszerzeniem funkcji KBC komunikują się one protokołem ESB (ENE Serial Bus Interface).
Oba te układy zasilane są z regulatora LDO 3,3V i tylko one mają zasilanie na całej płycie głównej - cała reszta śpi.

KBC z jakiegoś powodu nie pozwala na włączenie obwodów wejściowych i tutaj przyczyn może być kilka: złe zasilanie - wada zasilaczy, uszkodzony KBC, brak baterii.

Czy to możliwe i bezpieczne aby zrobić taką próbę, żeby podać napięcie z zasilacza serwisowego zamiast baterii? Nigdy nie robiłem takiej próby i nie mam pewności czy czegoś nie upiekę.

Proszę o podpowiedź czy dobrym tropem idę, na co ew. jeszcze zwrócić uwagę, gdzie zajrzeć itp.

#5 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez Vogelek23 30 września 2024, 20:34
MarcinPL napisał(a):I tak: na zasilaczu tym największym 16,9A napięcie DC wynosi 19,55V na pinie ID ok 4,9V
Rozumiem, że to jest zasilacz do HP? Bo żaden oryginalny zasilacz Della nie powinien mieć takiego napięcia na środkowym pinie. Jeśli podłączyłeś zasilacz, na którego pinie ID napięcie jest prawie 5V, to mogłeś uszkodzić KBC. Co masz napisane na etykiecie na spodzie komputera w temacie napięcia i prądu zasilania?

#6 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez MarcinPL 30 września 2024, 20:40
To oryginale zasilacze Dell-a, które były razem w komplecie z maszyną.
Na moją wiedzę 5V to za dużo i faktycznie KBC mógł oberwać.
Ja otrzymałem sprzęt w takim właśnie stanie, wraz ze skąpą informacją, że laptop po prostu zgasł i już się nie włączył.
Będę miał za dwa dni jeszcze miał zasilacz 230W od Della, wiec sprawdzę go.
Czy opcja z podpięciem zasilacza serwisowego zamiast baterii to dobry pomysł?

#7 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez Vogelek23 30 września 2024, 20:41
Ty rozmawiasz sam ze sobą, czy z kim? Pytałem, co masz napisane na etykiecie na spodzie komputera w temacie napięcia i prądu zasilania.

#8 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez MarcinPL 30 września 2024, 21:04
Przepraszam, nie doczytałem tego :D
Poniżej zdjęcia z informacją o zasilaniu z pokrywy laptopa oraz z zasilaczy.
Ten duży zasilacz 330W ma 5V na pinie ID.

ObrazekObrazek

#9 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez clops35 30 września 2024, 22:19
MarcinPL napisał(a):Czy opcja z podpięciem zasilacza serwisowego zamiast baterii to dobry pomysł?
To nie jest dobry pomysł.

MarcinPL napisał(a):Ten duży zasilacz 330W ma 5V na pinie ID.
Ten zasilacz jest 100% uszkodzony i to najprawdopodobniej on narobił spustoszeń.
Nie podłączaj go do płyty.

Podłącz sprawny zasilacz do gniazda PJPDC1 i zmierz napięcia na wszystkich pinach PQ1, następnie podłącz zasilacz do gniazda PJPDC2 i zmierz napięcia na wszystkich pinach PQ3.

#10 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez Vogelek23 1 października 2024, 09:40
W ładowarkach Della jest pamięć 1-WIRE DS2501, zasilana ze środkowego pinu po podłączeniu wtyczki ładowarki do gniazda (pamięć ma tylko dwa piny: DATA i GND). Pin DATA przyjmuje wtedy stan wysoki ok. 3V, a KBC inicjuje komunikację z pamięcią 1-WIRE, ściągając ten pin do masy na ściśle określony czas (KBC działa tu zawsze jako master, a pamięć DS2501 zawsze jako slave), po czym odczytuje jej zawartość po tym samym "drucie". Zatem jakiekolwiek napięcie na pinie ID, mierzone bez podłączania zasilacza do płyty, oznacza uszkodzony zasilacz. Jeśli te 5V zmierzyłeś dopiero po podłączeniu zasilacza do płyty, to do sprawdzenia są tranzystory PQ1 i PQ3 (FDV301N) oraz PQ2 i PQ4 (MMST3904).

#11 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez MarcinPL 2 października 2024, 17:56
Podpoiłem kolejny zasilacz 330W, nówka szt. Napięcie 19,6V, na pinie ID 0,2V - niczego to nie zmieniło, płyta zachowuje się identycznie j.w.

clops35 napisał(a):Podłącz sprawny zasilacz do gniazda PJPDC1 i zmierz napięcia na wszystkich pinach PQ1, następnie podłącz zasilacz do gniazda PJPDC2 i zmierz napięcia na wszystkich pinach PQ3.

PQ1 S= napięcie faluje od 0-0,8V, D= także faluje w zakresie 0-0,3V, na bramce podobnie 0-0,2V
PQ3 - tutaj tylko szczątkowe napięcia także widać falowanie. S= 0-0,02V, D=0-0,06V, na bramce stałe 0,05V
Nie wiem skąd takie odczyty i jak to się ma do tego, że ten obszar jest wspomagany napięciami +3VALW i +5VALW, a te nie są obecne bo główna linia nie działa. Tak to wynika w każdym razie ze schematu dla wersji 1.0.
Vogelek23 napisał(a):W ładowarkach Della jest pamięć 1-WIRE DS2501, zasilana ze środkowego pinu po podłączeniu wtyczki ładowarki do gniazda (pamięć ma tylko dwa piny: DATA i GND). Pin DATA przyjmuje wtedy stan wysoki ok. 3V, a KBC inicjuje komunikację z pamięcią 1-WIRE, ściągając ten pin do masy na ściśle określony czas (KBC działa tu zawsze jako master, a pamięć DS2501 zawsze jako slave), po czym odczytuje jej zawartość po tym samym "drucie". Zatem jakiekolwiek napięcie na pinie ID, mierzone bez podłączania zasilacza do płyty, oznacza uszkodzony zasilacz. Jeśli te 5V zmierzyłeś dopiero po podłączeniu zasilacza do płyty, to do sprawdzenia są tranzystory PQ1 i PQ3 (FDV301N) oraz PQ2 i PQ4 (MMST3904).
Dziękuję za obszerne wyjaśnienie działania tego mechanizmu. Tranzystory sprawdziłem poza układem i wyglądają na sprawne.

Nie wiem skąd to pulsowanie napięcia na PQ1 o PQ3, może to objaw prawidłowej komunikacji układu 1-Wire z KBC? Dlaczego zatem są różnice w poziomach tych napięć na sąsiednich liniach zasilania?

Dodam, że zasilacz ten który uznaliśmy za uszkodzony był zarówno podpinany do jednego i drugiego gniazda zasilania, bo kombinowali na wszystkie sposoby żeby go uruchomić.

#12 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez Vogelek23 2 października 2024, 19:39
Obawiam się, że te "kombinacje" z uszkodzonym zasilaczem spowodowały uszkodzenie KBC.

#13 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez clops35 2 października 2024, 19:49
MarcinPL napisał(a):Pomiary (zasilacz serwisowy 20V): PQS10 - D=19,9V G=9,5V S=19,9V, PQS13 B=3,1V, E=0V, C=0V
Doprowadź do takiej sytuacji jak powyżej i zmierz napięcia na:
n.3, 4, 6, 8, 10 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 24 i 29 układu PUS1.

#14 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez MarcinPL 3 października 2024, 08:14
clops35 napisał(a):Doprowadź do takiej sytuacji jak powyżej i zmierz napięcia na:
n.3, 4, 6, 8, 10 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 24 i 29 układu PUS1.
Pomiary te robiłem zaraz na początki diagnostyki, zarówno na PUS1, PUS2, tylko na pinach komunikacyjnych i2c (21 i 22) jest 3,3V, cała reszta ma napięcia szczątkowe od 0 do 0,25V

Vogelek23 napisał(a):Obawiam się, że te "kombinacje" z uszkodzonym zasilaczem spowodowały uszkodzenie KBC.
I takie też są moje odczucia, dlatego będę szedł w próbę wymiany tego układu KBC,

#15 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez clops35 3 października 2024, 14:32
MarcinPL napisał(a):Pomiary (zasilacz serwisowy 20V): PQS10 - D=19,9V G=9,5V S=19,9V, PQS13 B=3,1V, E=0V, C=0V
W takich warunkach powinieneś mieć przynajmniej napięcia na n.14, 15, 16 i 17 PUS1 niezależnie od tego czy KBC jest uszkodzony czy nie.

#16 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez MarcinPL 3 października 2024, 16:17
clops35 napisał(a):MarcinPL napisał(a):
Pomiary (zasilacz serwisowy 20V): PQS10 - D=19,9V G=9,5V S=19,9V, PQS13 B=3,1V, E=0V, C=0V
W takich warunkach powinieneś mieć przynajmniej napięcia na n.14, 15, 16 i 17 PUS1 niezależnie od tego czy KBC jest uszkodzony czy nie.
Tutaj nastąpiło przekłamanie, przepraszam. Działam z tym z doskoku mając dużo tematów na głowie i pomyliłem po prostu oznaczenie tranzystora.
Chodziło mi w swojej wypowiedzi o PQS12 a nie 10. Zrobiłem jeszcze raz pomiary:
PQS12 D=19,9V G=9,5V S=19,9V
PQS13 B=3,3V, E=0V, C=0V
PQS10 S=20V, G=20V, D=0V

Napięcie 3,3V na bazie PQS13 pochodzi z rejonu KBC (pisałem o tym wyżej) i jeśli byłoby tu 0V, wówczas PQ10 otworzyłby się i dalej układy buck były by zasilanie wraz z chargerem.
Analizując całość postów w wątku, układ KBC nie puszcza tego sygnału do otwarcia tranzystorów wejściowych z powodu usterki detekcji parametrów zasilacza, które najprawdopodobniej nastąpiło w wyniku awarii zasilacza, gdzie na jego ID pinie występuje cały czas napięcie bliskie 5V.

#17 Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez clops35 7 października 2024, 21:33
MarcinPL napisał(a):Analizując całość postów w wątku, układ KBC nie puszcza tego sygnału do otwarcia tranzystorów wejściowych z powodu usterki detekcji parametrów zasilacza, które najprawdopodobniej nastąpiło w wyniku awarii zasilacza
Więc wymień KBC.

Re: Alienware Area-51m (P38E) - nie startuje główna linia zasilania B+


przez Google Adsense [BOT] 7 października 2024, 21:33

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.