• Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP


przez TripleH 7 października 2024, 11:16
Laptop Dell Latitude 5580
Płyta Compal LA-E152P

Laptop trafił do mnie martwy. Wypalona dziura w układzie chargera ISL 88738H. Odbudowałem ścieżki i układ wymieniłem. Goła płyta na stole startuje, jednak w momencie podpięcia taśmy EDP laptop nie uruchamia się, zerowy pobór prądu. Taśma wymieniona - brak poprawy. Wystarczy sama taśma, bez matrycy i objaw występuje. Nigdy nie spotkałem się z takim zachowaniem. Proszę o pomoc w naprawie. Na złączu JEDP1 bez taśmy i z uruchomioną płytą występują napięcia:
+BL_PWR_SRC - 13,4V
+5V_TSP - 5V
LCD_CBL_DET# - 3,3V
Zwarcie sygnału LCD_CBL_DET# do masy na uruchomionej płycie nie powoduje jej wyłączenia.
Po wpięciu taśmy brak napięć. Nie startuje nawet główna linia zasilania. Brak napięcia +PWR_SRC

Re: Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP


przez Google Adsense [BOT] 7 października 2024, 11:16

#2 Re: Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP


przez tekort 7 października 2024, 11:22
Gniazdo EDP musi powodować to zwarcie. Przejrzyj dokładnie całe gniazdo, może któreś z pinów są zagięte i robią zwarcie w momencie podłączenia taśmy. Miałem kiedyś taką przygodę z Lenovo Legionem, wszystko wyglądało OK i laptop pracował na zewnętrznym ekranie a po podłączeniu taśmy brak zasilania głównej linii. Jaka jest rezystancja na głównej linii? Gdy wepniesz taśmę i bez taśmy.

Sprawdź też układ UV24 oraz diodę DV3

#3 Re: Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP


przez TripleH 7 października 2024, 11:37
Gniazdo jest czyste, bez zagięć i luźnych pinów. Rezystancja na PR917 2,1MOhma z taśmą, czy bez. Natomiast ewidentnie charger nie steruje power blockami pq905 i pq904.Z taśmą oba mają na bramkach stabilne 5V, a w momencie sterowania jest tam sygnał chyba PWM. Napięcie faluje i pojawia się +PWR_SRC

#4 Re: Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP


przez tekort 7 października 2024, 11:39
Czy bez taśmy gdy sprzęt pracuje na pinie nr 10 +3.3V_RUN masz 3,3V? O ile się nie mylę te napięcie jest kluczowe do komunikacji z elektroniką matrycy.

#5 Re: Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP


przez TripleH 7 października 2024, 11:44
Tak, +3.3_RUN również jest obecne bez taśmy.

#6 Re: Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP


przez tekort 7 października 2024, 15:26
Chyba trochę pomieszałem, bo napięcie do komunikacji z matrycą to +LCDVDD, które powinno być na pinie 26 jeśli dobrze rozumiem lub na RV7 (rezystor 100k, może nie być obsadzony na płycie)

Czy dioda DV3 jest sprawna?
Zmierz też napięcia na pinach 1, 4, 5 układu UV24
Jaka jest rezystancja UV24 między 2 a 5 pinem?

#7 Re: Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP


przez Vogelek23 7 października 2024, 16:59
tekort napisał(a):Chyba trochę pomieszałem, bo napięcie do komunikacji z matrycą to +LCDVDD
Chyba pomieszałeś jeszcze bardziej. Matryca nie komunikuje się z płytą, bo w matrycach eDP nie ma magistrali DDC. Jedynym sygnałem, który matryca wysyła do płyty, jest EDP_HPD, informujący, że matryca jest podłączona do drugiego końca kabla.

TripleH napisał(a):Nie startuje nawet główna linia zasilania.
Zmierz rezystancje do masy na n. 1, 5, 10, 11, 14, 17, 21, 22, 26, 30, 32 oraz 40 złącza JEDP1 w dwóch turach: z podłączonym kablem matrycy (ale bez podłączonej matrycy) oraz z kablem odłączonym od płyty. Oczywiście zasilanie na czas pomiarów ma być całkowicie odłączone.

#8 Re: Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP


przez TripleH 10 października 2024, 10:38
1-1,9MOhm 1,8MOhm
5- 2,5MOhm
10- 3,5kohm 2,5kohm
11- 1,5MOhm 1,5Mohm
14- 13,5kohm
17- 4,2Mohm 7,4Mohm
21 - 4,6kohm 4,6kohm
22- 4,7kohm 4,7kohm
26- 100kohm 100kohm
30- 8,3Mohm 8,3Mohm
32- 13,5kohm 12,5kohm
40- 13,5kohm 1ohm
Pierwsza kolumna bez kabla, a druga z kablem. Piny 5 i 14 nie mogę sprawdzić z kablem z powodu konstrukcji wtyczki która je zasłania. Próbowałem namierzyć sygnały, ale rezystory RH nie są opisane, a sygnał idzie do PCH. Brak boardview do tej płyty.
Dioda DV3 i układ UV24 sprawne.

#9 Re: Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP


przez Vogelek23 10 października 2024, 11:02
TripleH napisał(a):10- 3,5kohm 2,5kohm
32- 13,5kohm 12,5kohm
Co najmniej dziwna sytuacja - kabel jest tylko kablem i o ile po drugiej stronie nie masz podłączonego ekranu, to nie powinien mieć wpływu na takie zmniejszanie rezystancji (o 10-30%) na tych pinach po podłączeniu. Zmierz je jeszcze raz bez kabla i z kablem (najlepiej 2-3 razy, dla pewności). Czy nowy kabel jest 1:1 identyczny z oryginalnym?

#10 Re: Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP


przez TripleH 10 października 2024, 11:16
Zmierzyłem jeszcze raz. Jest tak samo. Z nowym kablem i starym. PN kabla jest ten sam. Rezystancja z kablem, czy bez jest początkowo niższa i wzrasta do podanych wartości, ale z kablem zawsze zatrzymuje się niżej. Nawet po dłuższej chwili. Matryca to N156HCA-EAA, więc bez Touch screena, a +3,3V_RUN działa bez kabla normalnie.
TOUCH_SCREEN_DET# jest podciągnięty do +3,3V_RUN rezystorem 10k i jest on sprawny.

Re: Dell Latitude 5580 - martwy po podpięciu taśmy EDP


przez Google Adsense [BOT] 10 października 2024, 12:31

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.