• Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS / прошивок. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.

#1 Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от TimeToRelax 13 Октябрь 2024, 21:23
Cześć wszystkim.
Dzisiaj mam niecodzienny przypadek laptopa Lenovo L480 w którym siedzi płyta o oznaczeniu NM-B461 i procesor i5-8250u

Laptop włącza się normalnie.W Bios i na testach wbudowanych Lenovo Diagnostics może chodzić godzinami.
Problem pojawia się przy próbie wystartowania systemu z dysku lub nawet Bootowalnego pendrive z bootowalnym systemem.

Pokazuje się wówczas logo Windowsa kółko chwilę zakręci i laptop się wyłącza jakby się go wyłączyło z włącznika, przy czym białe światełko na włączniku pomiga parę razy i gaśnie.

Wszystkie napięcia są obecne, oprócz +VCC_GT, lecz wiele razy spotkałem się z tym, że to napięcie pojawiało się dopiero przy uruchomionym systemie lub pod obciążeniem.

Co sprawdziłem do tej pory

- Odłączenie baterii, sprawdzenie na samym zasilaczu

- Podmiana kości RAM na inną i sprawdzenie w dwóch slotach.

- Odłączenie dysku M2 i sprawdzenie na systemie bootowalnym z USB - ten sam objaw.

- Włączenie laptopa i odłączenie płytki włącznika

- Reset CMOS

- Czyszczenie ME Regionu w oryginalnym wsadzie BIOS.

- Wgranie nowego biosu z update Lenovo z oryginalnym ME regionem jak i wyczyszczonym.

Czy jest jeszcze coś co mogę wykluczyć i sprawdzić w takim przypadku zanim wysunę wniosek, że sam procesor jest uszkodzony ?

Dzięki za wszelkie wskazówki.

Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от Google Adsense [BOT] 13 Октябрь 2024, 21:23

#2 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от Vogelek23 13 Октябрь 2024, 21:36
Zmierz napięcia do masy na wszystkich wyprowadzeniach czujnika zamknięcia klapy U6501/U6502 (którykolwiek jest obsadzony).

#3 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от TimeToRelax 13 Октябрь 2024, 22:03
Napięcia na obsadzonym U6502
Pin 1 (GND) - 0v
Pin 2 (+3VL) - 3.3v
Pin 3 (LID_SW#) - 3.3v

#4 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от Vogelek23 14 Октябрь 2024, 11:05
Sprawdź, czy system uruchamia się w trybie "safe mode".

#5 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от TimeToRelax 14 Октябрь 2024, 20:30
Niestety nie mogę w żaden sposób zmusić systemu, żeby uruchomił się w trybie awaryjnym.
Próbowałem nawet przestawić tryb rozruchu poprzez wiersz poleceń w instalatorze Windowsa, ale laptop podczas wczytywania pendrive z instalką gaśnie tak samo jak przy próbie uruchomienia go z dysku.

#6 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от matic 17 Октябрь 2024, 12:21
Try to boot the Linux Live.

#7 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от TimeToRelax 17 Октябрь 2024, 19:58
Zrobiłem dzisiaj pendrive z Ubuntu live i próbowałem go odpalać w 2 trybach tj. normalnym i safe-graphics.
Niestety w obu przypadkach próba wystartowania systemu kończy się tak samo jak na Windowsie.

#8 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от matic 18 Октябрь 2024, 11:07
Is your board UMA version or with a dedicated GPU?

#9 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от TimeToRelax 18 Октябрь 2024, 12:27
Moja płyta główna jest w wersji UMA.

#10 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от matic 18 Октябрь 2024, 12:32
Measure the voltages to ground on pins 1, 2, 3, 4 of chip PU402, when the machine is booted into the BIOS.

#11 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от TimeToRelax 18 Октябрь 2024, 16:38
PU402

Pin 1 (BST) - 5v
Pin 2 (PWM) - 1.9v
Pin 3 (EN) - 4.9v
Pin 4 (VCC) - 5.1v

#12 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от carrneiro 18 Октябрь 2024, 17:25
Odłącz wszystko co możesz. Goła płyta bez wi-fi, płytek usb itp na stole + obraz na zewnętrznym monitorze. Taśma matrycy odpięta. 1 slot RAM użyty. Tylko klawiatura zewnętrzna na USB.

#13 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от TimeToRelax 18 Октябрь 2024, 20:22
Powinienem w sumie napisać to w pierwszym poście, ale zapomniałem.

Płytę testuje na zewnętrznym monitorze z podłączoną klawiaturą USB, poza obudową na stole z wyjętą kartą WIFI i boczną płytką na której znajduje się port USB i gniazdo combo jack.

Na płycie są podłączone następujące elementy:
- Dysk M2 w slocie JWWAN1
- Bateria RTC
- Taśma z włącznikiem
- Wentylator
- Kość RAM w jednym slocie

Dodatkowo płytę przejrzałem parę razy pod mikroskopem w poszukiwaniu śladów zalań czy innych oczywistych usterek wizualnych, ale nic takiego nie udało mi się dojrzeć.

#14 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.  [РЕШЕНО]


от matic 21 Октябрь 2024, 09:16
Unfortunately, everything points to a damaged APU hybrid. You can try to reflow it, but it needs to be replaced for the permanent repair.

#15 Re: Lenovo L480 NM-B461 - gaśnie podczas ładowania systemu.


от TimeToRelax 22 Октябрь 2024, 10:55
Nie mam na obecną chwilę odpowiedniego sprzętu, żeby spróbować zrobić reflow.
Na obecną chwile sprzęt leci na części.
Dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń.

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.
cron