• MSI GF75 Thin 9SCXR MS-17F41 v 1.0 - brak zasilania GPU

Правила форума:Нажмите здесь, чтобы посмотреть правила этого форума

  1. Тема должна иметь: бренд, полное обозначение компьютера и краткое описание неисправности.
  2. Сообщение темы должно содержать: маркировку материнской платы (в случае аппаратного обеспечения ремонта), расширенное описание неисправности, что было проверено/заменено/измерено + выводы и вопрос. Если вы не можете найти маркировки материнской платы, вы должны прочитать ЭТУ ТЕМУ. Если вы все еще не можете найти маркировки, удалите пожалуйста фотографии обеих сторон материнской платы - удалите сначала все пленки и модули, которые могут покрывать маркировку.
  3. Перед публикацией новой темы, вы должны прочитать все темы на форуме КУРСЫ и попытаться сделать предварительный диагноз, основанный на содержании этих курсов.
  4. Не допускаем прикреплять вложения в виде полных инструкций/схем (или ссылки для них на другие сайты), а также файлов BIOS / прошивок. Вы можете разместить только небольшую часть инструкции/схемы или дать ссылку на файл BIOS на форуме НЕПРОВЕРЕННЫЕ ФАЙЛЫ BIOS/EFI, что упростит диагностику/ремонт для автора темы. Вы не можете дать более одной полной страницы инструкции/схемы на один пост. Файл не может иметь видимых водяных знаков, «конфиденциальных» меток, адресов электронной почты и т.д.
  5. Невозможно создать тему, в которой вы описываете неисправность более чем одного компьютера. Вы должны создавать отдельные темы для каждого компьютера.
  6. Не разрешается создавать тему, в которой вы спрашиваете схемы, бордвю, фотографий материнской платы, файлы BIOS или сервис-мануалы. Если вы хотите попросить любой из этих, вы должны открыть новую тему в форуме ЗАПРОСЫ О ДОКУМЕНТАЦИЮ И BIOS/EFI.

#1 MSI GF75 Thin 9SCXR MS-17F41 v 1.0 - brak zasilania GPU


от gzb90 22 Октябрь 2024, 11:56
Dzień dobry braci serwisowa!
Laptop: MSI GF75 Thin 9SCXR
Płyta główna: MS-17F41 v 1.0
Mostek: SR40B
GPU: Oryginalnie N18P-G61-MP2-A1 (1650), wstawione: N18P-G62-A1 (1650 ti)

Komputer trafił do mnie po diagnozie w innym serwisie gdzie stwierdzili uszkodzenie GPU na jego wymianę. Po szybkich pomiarach i jak mi się wydawało potwierdzeniu usterki GPU (sygnał OVERT# cały czas był w stanie niskim, a 1.8V na zasilaniu GPU pojawiało się tylko na ułamek sekundy) dokonałem wymiany rdzenia i vBIOS z płyty dawcy. Niestety nic to nie pomogło.

Kolejną rzeczą jaką zrobiłem było diagnostyczne usunięcie diody D5 która przekazuj( stan sygnału OVERT# na sygnał DGPU_PWR_EN w U24 (kontrola sekwencji napięć dla GPU - T70-412830C-SF9). Pojawiło się tylko napięcie na pamięciach VRAM. Przyjrzałem się sygnałowi DRMOS_ON, okazało się że na jego linii jest 20ohm, wylutowałem oba DrMOSy (PU15, PU14 - QD9619A), rezystancja wzrosła jednak sygnał DRMOS_ON nadal się nie pojawił - uszkodzony okazał się podwójny wzmacniacz operacyjny U28 - uS5501 który pełni rolę komparatora dla syngału EN_VGA i napięcia z dzielnika (PR303 / PR305) tworząc DRMOS_ON. Wymieniłem go na LM358QT, uruchomiłem płytę i sygnał się pojawił - 3.9V. W miejsce uszkodzonych DrMOSów wlutowałem NCP303150 (otworzyłem zworki NC1(PR308 i PR309) bo z niewiadomych dla mnie przyczyn mimo że QD9619A też ma w tym miejscu pin NC1 podane było tam NVVDD) i nic - brak napięcia.

Dzisiaj rano odpaliłem płytę po nocy, pojawiło się napięcie 0,75V na NVVDD i 1.1V na zasilaniu VRAM, niestety po restarcie już go nie było, zrobiłem reflow GPU na maszynie, płyta ostygła do temperatury pokojowej i przy 1 uruchomieniu napięcie się pokazało, po resecie znowu brak. Te momenty gdzie było napięcie zawsze zdarzały się przy zdjętej diodzie D5.

Pomóżcie proszę bo wziąłem sobie szybki temat a siedzę nad tym drugi dzień.
Bios wgrywany czysty pod ten model ze strony MSI, bez zmian - dodam tylko że laptop normalnie się uruchamia natomiast z wiadomych przyczyn GTX jest niewidoczny.

Co zastanawiające, niezależnie od tego czy napięcie na GPU było czy nie, sygnał PWM na DrMOSach to stałe 1,6V

Do płyty jest tylko boardview dlatego posiłkuje się schematem od MS-17F21, praktycznie to samo tylko numeracja elementów inna.

Re: MSI GF75 Thin 9SCXR MS-17F41 v 1.0 - brak zasilania GPU


от Google Adsense [BOT] 22 Октябрь 2024, 11:56

#2 Re: MSI GF75 Thin 9SCXR MS-17F41 v 1.0 - brak zasilania GPU


от tekort 22 Октябрь 2024, 12:06
Może być tak, że ta płyta nie występowała nigdy z konfiguracją 1650Ti i nie będzie możliwości by to GPU zadziałało. Musiałbyś modyfikować BIOS na poziomie ChipID, a to już mocno wyższa szkoła jazdy. Ostatnio ktoś też tutaj miał taki przypadek że wymienił układ na inną rewizję, ale zmienił się ChipID i według BIOSa taka karta jest nierozpoznana przez płytę i nie będzie możliwości jej uruchomienia. W tego typu płytach lepiej wykonywać wymianę 1:1.

O tu masz taki przypadek: asus-fa506iv-zmiana-gpu-n18e-g1-b-kd-a1-na-n18e-g1-kd-a1-t74663.html

#3 Re: MSI GF75 Thin 9SCXR MS-17F41 v 1.0 - brak zasilania GPU


от gzb90 22 Октябрь 2024, 12:29
Gdyby wstawały napięcia to bym był w stanie w to uwierzyć (przecież to chip GPU sam sobie nimi zarządza), a tutaj ewidentnie jest coś na rzeczy jeśli raz na jakiś np. po nocy napięcie się pojawi, niestety nie jestem w stanie powiedzieć czy karta jest wtedy wykrywalna bo odpalałem ją na stole.

Ponadto jeśli chodzi o sygnał OVERT# na starym GPU był ten sam objaw, także raczej to stare GPU też było sprawne

#4 Re: MSI GF75 Thin 9SCXR MS-17F41 v 1.0 - brak zasilania GPU


от tekort 22 Октябрь 2024, 12:42
Podejrzewam że napięcia zawsze ruszą jak płyta jest po resecie RTC lub bez baterii BIOS, odpala się wg. Power Sequence, dochodzi do weryfikacji ChipID i na tym GPU kończy pracę.
Jeśli ten sprzęt posiada iGPU w CPU, to istnieje też szansa że pełne napięcia na GPU pojawią się dopiero gdy GPU zostanie zainicjowane przez system\driver.

#5 Re: MSI GF75 Thin 9SCXR MS-17F41 v 1.0 - brak zasilania GPU


от gzb90 22 Октябрь 2024, 12:53
Odpalałem po resecie RTC, bez baterii, z czystym ME w żadnym z tych przypadków napięcie nie pojawiło się. Jutro mogę kontrolnie spróbować jeszcze raz z otwartą diodą D5.
Jeśli to istotne UBT nie wykrywa żadnych ChipID dla GPU ale też średnio sobie z tym plikiem bios radzi.

I chyba GPU potrzebuje NVVDD żeby zostać wykryte przez system? (tego nie jestem pewien, ktoś mógłby zweryfikować)

Na aliexpress są takie płyty w wariantach 1650ti, a bios na stronie producenta jest jeden także myślę że to zamyka wątek ChipID.

#6 Re: MSI GF75 Thin 9SCXR MS-17F41 v 1.0 - brak zasilania GPU


от tekort 22 Октябрь 2024, 13:17
Wydaje mi się że w takim układzie musisz wrzucić wszędzie takie wsady jak na płycie z wersją 1650Ti, czyli BIOS + EC, KBC, VBIOS - wtedy powinno to ruszyć

Ewentualnie płyta posiada gdzieś sekcję STRAP_ID, która zarządza tym jaka jest obsada płyty. Tutaj bez schematu ciężko będzie zgadywać, które elementy za to odpowiadają.

#7 Re: MSI GF75 Thin 9SCXR MS-17F41 v 1.0 - brak zasilania GPU


от gzb90 24 Октябрь 2024, 13:21
Wgrany BIOS z czystym ME, KBC i VBIOS z laptopa GF75 Thin 9SCSR - inne cpu natomiast GPU ten sam product code co teraz wstawiony. Niestety bez zmian, napięcie nie pojawiło się nawet na chwilę przy zalutowanej diodzie D5.
Płyta posiada strapy tylko do konfiguracji pomiędzy platformą 17P i 18P.

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły na dodatkowe pomiary to zapraszam do dyskusji

#8 Re: MSI GF75 Thin 9SCXR MS-17F41 v 1.0 - brak zasilania GPU


от tekort 24 Октябрь 2024, 17:18
gzb90 писал(а):Płyta posiada strapy tylko do konfiguracji pomiędzy platformą 17P i 18P.


Sugerujesz się schematem do starszej wersji tej płyty, więc różnic może być więcej. Na tej płycie może być dodatkowy STRAP rozróżniający układ 1650/1650Ti i użyte VRAMy, bo N17 to układ z rodziny GTX10XX w której ta płyta nie występowała, a N18P to już rodzina 16xx/20xx.

Wg. dokumentacji Nvidia, DeviceID samego układu zapisane jest pod innym adresem. Wydaje mi się że jedyna opcja by być pewnym to wlutowanie prawidłowego układu, natomiast może bardziej doświadczeni koledzy wymyślą jakąś lepszą opcje.



Необходимо авторизоваться для просмотра вложений в этом сообщении.

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 11

_______________________________
Все права защищены. Вы не можете копировать любой контент и элементов этого сайта без разрешения.
Все торговые марки, продукты или услуги, опубликованные на этом сайте принадлежат их законным владельцам, защищены авторским правом и используются только в информационных целях.
cron