• Działanie zworek i sprawdzenie przetwornic

#1 Działanie zworek i sprawdzenie przetwornic


przez krzysztof000 16 grudnia 2024, 14:33
Witam,

1) Jak rozumiem są płyty główne, które mają osobną przetwornicę 3V i 5V, ale też są płyty gdzie jest tylko jedna przetwornica 3/5V. Czytając szkolenia z tego forum dowiedziałem się, że napięcie 3/5V powinno od razu pojawić się kiedy laptop jest podłączony do zasilacza bez baterii, tryb S5 (nie włączony). Jak np. sprawdzić czy dana przetwornica jest uszkodzona czy np. nie mamy tego napięcia 3/5V z powodu uszkodzonego KBC.

2) Jak sprawdzić czy charger nie jest uszkodzony? Czy uszkodzenie samego chargera moze powodowac to, ze laptop jest kompletnie martwy i się nie włącza. Czy zdarzają się przypadki kiedy wychodzi w pomiarach ok, a charger mimo wszystko do wymiany?

3) Nie rozumiem działania zworek na płycie, co oznacza gdy jest zalutowana lub nie? Jaką pełni funkcję i do czego można wykorzystać? W jakich przypadkach? Czy za pomocą zworki można wyłączyć np. przetwornicę od karty sieciowej LAN? Czy można o jakis przykład na schemacie?

Dziękuję.

Re: Działanie zworek i sprawdzenie przetwornic


przez Google Adsense [BOT] 16 grudnia 2024, 14:33

#2 Re: Działanie zworek i sprawdzenie przetwornic


przez Vogelek23 16 grudnia 2024, 20:52
krzysztof000 napisał(a):Jak np. sprawdzić czy dana przetwornica jest uszkodzona czy np. nie mamy tego napięcia 3/5V z powodu uszkodzonego KBC.
Po pierwsze, napięcia 3/5V nie we wszystkich konstrukcjach startują po podłączeniu zasilania - są konstrukcje, w których te napięcia startują dopiero po włączeniu płyty. Po drugie, diagnostyka każdego sterownika przetwornicy jest inna, bo układy mogą znacząco różnić się od siebie. Są układy, integrujące całą przetwornicę (sterownik i klucze) i wymagające praktycznie tylko cewki i kondensatora filtrującego, są i takie, które potrzebują sporo elementów zewnętrznych (klucze, rezystory, kondensatory, termistory itd.). Nie da się w ramach PIASKOWNICY opisać szczegółowo każdego sterownika, dlatego zalecam w przypadku konkretnych usterek tworzenie wątków w działach napraw.

krzysztof000 napisał(a):Jak sprawdzić czy charger nie jest uszkodzony?
Poprzez jego pomiary. Trzeba wiedzieć, jak działa dany charger i na podstawie tej wiedzy wykonać pomiary, które "powiedzą", czy układ jest sprawny, czy uszkodzony. Jak wyżej, jest mnóstwo różnych konstrukcji chargerów, więc nie da się ich zbiorczo opisać w ramach PIASKOWNICY, dlatego zalecam w przypadku konkretnych usterek tworzenie wątków w działach napraw.

krzysztof000 napisał(a):Czy uszkodzenie samego chargera moze powodowac to, ze laptop jest kompletnie martwy i się nie włącza.
Oczywiście, że TAK.

krzysztof000 napisał(a):Czy zdarzają się przypadki kiedy wychodzi w pomiarach ok, a charger mimo wszystko do wymiany?
Oczywiście, że TAK.

krzysztof000 napisał(a):Nie rozumiem działania zworek na płycie, co oznacza gdy jest zalutowana lub nie?
Zworka to zworka - łączy dwa punkty, jeśli jest zalutowana, lub ich nie łączy, jeśli jest rozlutowana.

krzysztof000 napisał(a):Jaką pełni funkcję i do czego można wykorzystać?
Jak wyżej - do łączenia lub rozłączania dwóch punktów. Dzięki zworkom, które często mamy dostępne na wielu płytach, można odseparować wyjście przetwornicy (lub stabilizatora) od jej obciążenia (układów, zasilanych z tej przetwornicy). Jeśli na przykład mamy zwarcie do masy w gałęzi +3VALW i jest dostępna zworka, łącząca punkty +3VALWP i +3VALW, to rozłączając zworkę możemy sprawdzić, po której stronie mamy to zwarcie: czy po stronie przetwornicy (+3VALWP) czy po stronie obciążenia (+3VALW). Jeśli zwarcie jest od strony przetwornicy, a nie ma go od strony obciążenia, to uszkodzona jest przetwornica. Jeśli na odwrót, to uszkodzony jest jakiś element obciążenia. Wtedy możemy wykonać próbę zwarciową, aby znaleźć zwierający element w tej gałęzi zasilania.

krzysztof000 napisał(a):Czy za pomocą zworki można wyłączyć np. przetwornicę od karty sieciowej LAN?
Aż tak dobrze to nie jest, żeby można było odłączać przetwornicę od karty sieciowej LAN, zwłaszcza, że wiele laptopów nie ma LAN, a jedynie WiFi. Poza tym, jeśli nawet karta LAN jest obecna, to nie posiada własnej, osobnej przetwornicy, lecz zazwyczaj korzysta z napięcia +3VALW, które zasila dużo więcej rzeczy, niż tylko układ LAN. Wziąłem pierwszy lepszy schemat - płyta LA-J143P - i tam nie ma LANu, ale jest gniazdo UWL1 dla karty WiFi. Jest ono zasilane z gałęzi +3VALW przez przełącznik UWL2 (AOZ1331ADI). Wyjście tego przełącznika daje napięcie +3VA_WLAN na gniazdo karty WiFi. Ten sam układ (bo zawiera on w swej strukturze dwa osobne, izolowane od siebie przełączniki) podaje z gałęzi +5VALWB napięcie do zasilania drugiego wentylatora FAN2 (napięcie to jest oznaczone jako +5VS_FANR). Wylutowanie tego przełącznika odcina zasilanie karty WiFi, ale jednocześnie wyłącza prawy wentylator FAN2.
Obrazek

Re: Działanie zworek i sprawdzenie przetwornic


przez Google Adsense [BOT] 16 grudnia 2024, 20:52

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
cron