• Szukam kogoś do realizacji projektu MASZYNA DO BGA

#21 Re: Szukam kogoś do realizacji projektu MASZYNA DO BGA


by dobromir 24 June 2011, 07:45
demeo wrote:Czyli sterowanie polega na utrzymaniu odpowiedniej różnicy temperatur ew. dążeniu do jej utrzymania?
I teraz w jaki sposób wyznaczyć prawidłowe δT, które jest bezpieczne dla płyty nie powodujące jej uszkodzenia.

Wiadomo, że w trakcie grzania δT będzie się zmieniać w czasie. I teraz δT w omawianej metodzie ma być stałe czy ma się zmieniać w czasie, jeśli tak to jak?

U mnie δT ma pewną wartość graniczną, której przekroczenie powoduje wstrzymywanie grzania promienników - wtedy proces czeka na wyrównanie się temperatur po obu stronach druku. Jeżeli różnica spadnie poniżej wartości granicznej (temperatury po obu stronach płyty się wyrównały) następuje dalsze podnoszenie temperatury. I tak, np. podnoszę temperaturę w procesie podgrzewania wstępnego do 150-180 stopni przy różnicy temperatur po obu stronach druku.

Re: Re: Szukam kogoś do realizacji projektu MASZYNA DO BGA


by Google Adsense [BOT] 24 June 2011, 07:45

#22 Re: Szukam kogoś do realizacji projektu MASZYNA DO BGA


by demeo 24 June 2011, 10:11
Czyli podczas grzania wstępnego starasz się utrzymać jak najmniejsze δT, czy taki sam proces stosujesz podczas grzania/lutowania samego układu, kiedy płyta jest już wygrzana?

--
pozdrawiam,
demeo

#23 Re: Szukam kogoś do realizacji projektu MASZYNA DO BGA


by dobromir 24 June 2011, 12:50
demeo wrote:Czyli podczas grzania wstępnego starasz się utrzymać jak najmniejsze δT, czy taki sam proces stosujesz podczas grzania/lutowania samego układu, kiedy płyta jest już wygrzana?

Tak, dokładnie - podczas grzania wstępnego przyjąłem jako granicę δT na poziomie 20 stopni - powyżej tej różnicy wstrzymuję proces do czasu wyrównania się temperatur. Dopieściłem trochę algorytm i w praktyce różnica temperatur wynosi nie więcej niż 10 stopni.

Powiedzmy, że chodzi o technikę ołowiową - założeniem jest osiągnięcie 150 stopni z obu stron płyty/układu. Osiągam ją sterując procesem za pomocą δT.

Po osiągnięciu temperatury następuje uruchomienie lutownicy i tutaj proces nie jest kontrolowany δT. Założenie jest takie, że temperatura podgrzania wstępnego jest na tyle duża, że przy temperaturze lutowania nic złego nie stanie się z lutowanym elementem, dół musi utrzymać temperaturę nie mniejszą niż 150 stopni, natomiast góra ma się stosunkowo szybko nagrzać do temperatury rozpuszczenia się spoiwa (185 st.) i od chwili osiągnięcia 185 stopni odmierzam czas wymagany do prawidłowego lutowania.

Re: Szukam kogoś do realizacji projektu MASZYNA DO BGA


by Google Adsense [BOT] 24 June 2011, 12:50

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.