• Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia

#1 Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia


by ford2202 6 September 2024, 17:38
Image
Image
Image
dodam ten zdjęcia ten co widzisz takich wtyczką jak zrobić dokładnie żebyś na stałej utrzymać i dodać z bliskich muzyki słuchać ale od dalekach kiepski słychać tylko słuchać jak jakość zakłócenia nie wiem gdzieś zwarcia czy możecie podać szczególnie lub fotki lub coś tam najłatwiej

Planuję przekształcić urządzenie GLD-BT731V2.1, aby mogło pracować zarówno na napięciu 5V, jak i 12V. Rozważam użycie przetwornicy DC-DC LM2596, aby obniżyć napięcie z 12V do 5V. Planuję podłączyć napięcie wejściowe do przetwornicy, a następnie ustawić napięcie wyjściowe na 5V, aby zasilać urządzenie. Zamierzam zamontować przetwornicę na płytce PCB, upewniając się, że wszystkie połączenia są solidne i dobrze zaizolowane. Czy ktoś ma doświadczenie z takim rozwiązaniem i może doradzić na co zwrócić uwagę przy montażu?

Opis Problemu:

„Urządzenie AK-331, które jest kontrolerem zasilania zaprojektowanym do pracy przy napięciu 5V, zostało przypadkowo podłączone do źródła zasilania o napięciu 12V. W wyniku tego doszło do poważnego uszkodzenia ścieżek na płytce PCB. Po podłączeniu zasilania urządzenie przestało działać, a na płytce widoczne są spalone ścieżki w okolicach złącza zasilania oraz w rejonie głównego układu scalonego. Ponadto, zauważyłem oznaki przegrzania w okolicach kondensatorów.

Chcę naprawić te uszkodzenia, wykorzystując drut miedziany o średnicy 0,1 mm do naprawy uszkodzonych ścieżek. Zamierzam również sprawdzić, czy inne komponenty, takie jak kondensatory i tranzystory, nie zostały uszkodzone w wyniku przegrzania.

Rozważam również przeróbkę urządzenia, aby mogło działać zarówno przy napięciu 5V, jak i 12V. W tym celu planuję użyć stabilizatora napięcia lub przetwornicy DC-DC, aby dostosować napięcie wejściowe do wymagań urządzenia.”

Re: Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia


by Google Adsense [BOT] 6 September 2024, 17:38

#2 Re: „Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia”


by Vogelek23 6 September 2024, 18:27
Ja tu widzę jakiś moduł od jakiegoś urządzenia (zapewne głośnik Bluetooth lub inna podobna "zabawka"), które nie jest bynajmniej kontrolerem zasilania - widać wszak na płytce gniazdo na kartę microSD, widać także jakiś bliżej nieokreślony mikrokontroler (kiepska jakość zdjęć uniemożliwia odczytanie tego, co jest na nim napisane), który posiada obwód z anteną, czyli najpewniej jest to kontroler audio na Bluetooth. Ale najważniejsze, czego tutaj NIE WIDAĆ, to 8-nóżkowy układ, który najprawdopodobniej został uszkodzony (spalony) - nie podałeś ani jego oznaczenia, ani nie zamieściłeś zdjęcia jego obudowy, więc nie wiemy, co tam powinno być. Po drugiej stronie płytki są też 2 układy SOP-8, których oznaczenia nawet nie możemy się domyślić, nie mówiąc o odczytaniu go ze zdjęć. No i teraz do meritum - gdzie to napięcie 12V zostało konkretnie podłączone?

#3 Re: „Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia”


by ford2202 6 September 2024, 19:41
Uszkodzony 8-nóżkowy układ: Niestety, nie udało mi się odczytać oznaczenia tego układu z powodu uszkodzeń. Jeśli masz schemat techniczny urządzenia, mogłoby to pomóc w identyfikacji. Alternatywnie, jeśli możesz przesłać zdjęcia obudowy układu lub innego podobnego urządzenia, to może ułatwić identyfikację.

Napięcie 12V: Na razie nie udało mi się ustalić, gdzie dokładnie zostało podłączone to napięcie. Jeśli masz dokumentację techniczną lub schemat płytki, mogłoby to pomóc w zlokalizowaniu miejsca podłączenia. W przeciwnym razie, mogę spróbować śledzić ścieżki na płytce, aby dowiedzieć się, gdzie to napięcie jest rozprowadzane.

Układy SOP-8: Oznaczenia na tych układach są trudne do odczytania. Jeśli masz inne źródła lub dokumentację techniczną dla podobnych urządzeń, może to pomóc w ich identyfikacji.

Image
takich fotki więc chciałem zrobić ale nie mam schematów więc szukam i nic a ten "AK-331"

#4 Re: „Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia”


by Vogelek23 6 September 2024, 19:46
Przykro mi, ale dokumentacja do tego chińskiego "badziewia" jest niedostępna, więc nie ma szans na inną identyfikację układów, niż wyraźne zdjęcia, które TY zrobisz. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić i zamieścić wyraźnych zdjęć, to nikt niestety nic Ci tu nie pomoże.

#5 Re: „Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia”


by ford2202 7 September 2024, 06:02
Moje pytanie jak to zrobić, możesz podać szczególnie układ, odczytało jakoś numer 96 a dalej nie może odczytać.
Image
Jeżeli ty masz wiedzę o schemacie bardzo proszę odpisać i z czego mam zmierzyć z miernikiem i co mam dokupić i lutować i gdzie połączyć żeby podziałać.
chyba że oznacza n6936

#6 Re: Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia  [SOLVED]


by Vogelek23 7 September 2024, 13:48
Ten układ to AP5056 i odpowiada za ładowanie baterii urządzenia. Schemat, sporządzony z Twojego zdjęcia, wygląda mniej więcej tak.
Image

Maksymalne dopuszczalne napięcie zasilania tego układu wynosi 7V, nic więc dziwnego, że się spalił po podaniu 12V. Jeśli chcesz zasilać to urządzenie z 12V, to musisz dodać na wejściu zasilania dodatkowy stabilizator 5V. Przykład poniżej.
Image

Jeśli użyjesz stabilizatora LM7805, musi on być wyposażony w radiator o wielkości zależnej od maksymalnej mocy, pobieranej z zasilania podczas ładowania baterii. Przy prądzie 1,5A na stabilizatorze wydzieli się moc ponad 10W, czyli radiator dla LM7805 musiałby być całkiem spory i niekoniecznie zmieściłby się w obudowie tego urządzenia. Zdecydowanie korzystniej jest zatem użyć prostej przetwornicy step-down 12V na 5V, opartej o układ SY21102 firmy Silergy - taka przetwornica nie potrzebuje żadnych radiatorów i zajmuje dużo mniej miejsca, niż stabilizator z radiatorem, a przy tym wydziela dużo mniej ciepła. I najważniejsze - zakres zasilania tego układu wynosi od 5V do 40V, zatem za jednym zamachem pokrywasz bardzo duży zakres napięć zasilania. Wydajność prądowa tej przetwornicy wynosi 2A, co z zapasem wystarczy do ładowania baterii i jednoczesnego słuchania muzyki.
Image

#7 Re: Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia


by ford2202 7 September 2024, 14:20
A można kupić takie same PCB? Gdzie dokładnie? Musi być taki sam kształt. GLD-BT731V2.1 to oznaczenie tej PCB.

#8 Re: Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia


by Vogelek23 7 September 2024, 16:19
Nie kupisz takiej PCB nigdzie, chyba że jako całe urządzenie.

#9 Re: Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia


by ado 7 September 2024, 19:32
ford2202 wrote:A można kupić takie same PCB?

Zostały uszkodzone pozostałe układy?.
Jaka jest oporność pin 4 względem masy ?

#10 Re: Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia


by Vogelek23 7 September 2024, 21:04
Wątek zamykam, bo tracę już cierpliwość - nie będziemy się dłużej męczyć z postami autora, za każdym razem poprawiając je, aby w ogóle były jakkolwiek zrozumiałe (choć pierwszego postu celowo nie poprawiłem w całości). Sorry, ale jeśli masz problemy z komunikacją (np. zawodzi technika), to poproś kogoś, kto potrafi wyrazić odpowiednimi słowami to, co masz do przekazania.

Dostałeś konkretną odpowiedź, właściwie "gotowca", co trzeba zrobić, aby przerobić urządzenie na zasilanie 5V i 12V. Mało tego - zidentyfikowałem Ci spalony układ, a także rozrysowałem schemat ideowy uszkodzonego obwodu z Twoich niewyraźnych zdjęć PCB. Dostałeś także konkretny schemat przetwornicy, którą należy zbudować, aby osiągnąć założony cel. Ustawiłeś sobie poziom doświadczenia = 3 (zmuszony byłem stosownie go zredukować), więc informacje, które dostałeś, są kompletne i w pełni wystarczające do wykonania przeróbki. Wątek został niniejszym wyczerpany.

Re: Przeróbka GLD-BT731V2.1: Stabilizator Napięcia


by Google Adsense [BOT] 7 September 2024, 21:04

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.