• Przetwornica 3/5V - Które sygnały potrzebne do prawidłowej pracy

#1 Przetwornica 3/5V - Które sygnały potrzebne do prawidłowej pracy


by kubad4 18 November 2018, 17:41
Witam.

Od jakiegoś czasu naprawiam płyty główne, zakładam sporo tematów na forum i bardzo często osoby, które chcą pomóc proszą o podanie pomiarów z pinów przetwornicy 3/5V - jeśli brakuje tych napięć na płycie.
Sęk w tym, że nie wiem do końca jak taka przetwornica 3/5V działa i które napięcia są potrzebne żeby przetwornica poprawnie wystawiła napięcia 3/5V.
Za przykład niech posłuży popularna przetwornica TPS51125.
Na pewno musi pojawić się napięcie na VIN - z reguły ok. 19V.
Następnie muszą być wystawione napięcia na stabilizatorach liniowych(chyba tak się je określa? VREG3 VREG5) i wiem, że musi być wystawiony sygnał EN0 czyli sygnał Enable załączający przetwornicę.
I na końcu sygnał PGOOD, który wystawia przetwornica, jeśli poprawnie się załączyła.
LL1, LL2 będą wystawione na cewkach jeśli przetwornica będzie działała poprawnie.

O co chodzi z napięciami DRVH1, DRVH2, VO1, VO2, VBF1, VBF2, ENTRIP1, ENTRIP2 ?
Ale co jest jeszcze po drodze? Chciałbym zrozumieć pracę takiej przetwornicy i wiedzieć, które napięcie po kolei powinno się pojawić.

I drugie pytanie: jeśli przetwornica się nagrzewa, często jest to spowodowane jej przeciążeniem. Gdzieś mi utknęło w głowie, że często spowodowane jest to zwarciem na gałęzi VREG3, VREG5. Prawda to ?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Jeśli palnąłem gdzieś jakieś głupstwo, proszę mnie poprawić :)
Pozdrawiam

Re: Przetwornica 3/5V - Które sygnały potrzebne do prawidłowej pracy


by Google Adsense [BOT] 18 November 2018, 17:41

#2 Re: Przetwornica 3/5V - Które sygnały potrzebne do prawidłowej pracy


by czaki00 28 November 2018, 14:47
Sam sobie odpowiedziałeś na większość pytań a cala resztę można znaleźć w data sheet konkretnego układu oraz w schemacie konkretnej płyty.
np. http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps51125.pdf

#3 Re: Przetwornica 3/5V - Które sygnały potrzebne do prawidłowej pracy  [SOLVED]


by Vogelek23 28 March 2020, 00:16
kubad4 wrote:O co chodzi z napięciami DRVH1, DRVH2, VO1, VO2, VBF1, VBF2, ENTRIP1, ENTRIP2 ?
DRVHx, DRVLx - to są sygnały sterujące (drive) tranzystorami (kluczami) przetwornicy. Mają za zadanie po prostu włączać i wyłączać tranzystory w ściśle określonym momencie i na ściśle określony czas, wyznaczany przez sterownik przetwornicy.
VOx - to są wejścia kontrolne (Vout), ustalające tzw. stałe (w sensie określonej, niezmieniającej się wartości, a nie oscylogramu tego napięcia) napięcie wyjściowe. W zależności od sposobu ich wykorzystania, mogą one również pełnić funkcję wyjść, które natychmiast wyłączają przetwornicę i rozładowują jej pojemności w przypadku wykrycia przez sterownik przeciążenia prądowego bądź też zbyt wysokiego/niskiego napięcia wejściowego.
VFBx - te wejścia (feedback) z kolei służą do regulacji napięć wyjściowych przetwornicy. Każde z tych wejść połączone jest z wewnętrznym komparatorem w sterowniku przetwornicy - drugie wejście komparatora podłączone jest do napięcia referencyjnego wewnątrz sterownika (tutaj 2V/1%). Jeśli napięcie na wyjściu przetwornicy wzrasta, to samo dzieje się na wejściach VFBx. Po przekroczeniu na wejściu VFBx napięcia referencyjnego, przetwornica zaczyna skracać czas otwarcia górnego klucza, aby napięcie na wyjściu nie wzrosło powyżej zadanej wartości. Gdy napięcie na wyjściu spada, sterownik wydłuża czas otwarcia górnego klucza, co powoduje wzrost napięcia. To dzieje się bardzo szybko, więc w praktyce dochodzi do tzw. stanu równowagi. Zwykle wejście VFBx podłączone jest do wyjścia przetwornicy przez dzielnik rezystorowy, który służy ustaleniu napięcia wyjściowego - dzielnik jest dobrany tak, aby na dolnym rezystorze występowało zawsze napięcie referencyjne, zaś na górnym - pożądane napięcie wyjściowe pomniejszone o napięcie referencyjne.
ENTRIPx - te wejścia (enable & OCL trip) służą do włączenia oraz ustawienia progu zadziałania zabezpieczenia nadprądowego przetwornicy.

kubad4 wrote:I drugie pytanie: jeśli przetwornica się nagrzewa, często jest to spowodowane jej przeciążeniem. Gdzieś mi utknęło w głowie, że często spowodowane jest to zwarciem na gałęzi VREG3, VREG5. Prawda to ?
TAK - dość często nagrzewanie się sterownika przetwornicy głównej 3V/5V spowodowane jest zwarciem lub przeciążeniem któregoś z jej wewnętrznych stabilizatorów liniowych. Każdy z tych stabilizatorów (VREG3, VREG5) ma określoną wydajność - zwykle ok. 100mA. Jeśli np. kontroler KBC, zasilany z takiego stabilizatora, ma zwarcie, na stabilizatorze wytraca się znacząca moc, która wynika z różnicy napięć między wejściem a wyjściem stabilizatora, pomnożona przez prąd zwarcia, który jest limitowany do 100mA. Przy 100mA i różnicy napięć wejścia do wyjścia rzędu 19V (wejście 19V, wyjście 0V ponieważ jest zwarcie do masy), moc tracona to prawie 2W - taka mała obudowa, w jakiej zamknięto przykładowy TPS51125, nie jest w stanie skutecznie odprowadzić takich strat do otoczenia i dlatego właśnie silnie się nagrzewa.

Re: Przetwornica 3/5V - Które sygnały potrzebne do prawidłowej pracy  [SOLVED]


by Google Adsense [BOT] 28 March 2020, 00:16

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.