krzysztof000 писал(а):1. W którym miejscu na schemacie mogę np. zobaczyć jaka jest prawidłowa rezystancja dla danego rezystora
Dla przykładu pierwszy z brzegu fragment schematu:
Rezystor REC27 (zaznaczony zielonym prostokątem) ma opis: 1/20W_10K_5%_0201. Oznacza to moc 1/20W (czyli 50mW), rezystancję 10kΩ, tolerancję 5% (tolerancja to dopuszczalna odchyłka wartości; rezystor 10kΩ może mieć fizycznie wartość od 9,5kΩ do 10,5kΩ), oraz rodzaj obudowy 0201.
krzysztof000 писал(а):Jak sprawdzić czy rezystor nie jest na płycie uszkodzony? Ma zawsze niską rezystancję?
Mierząc jego rezystancję. Uszkodzony rezystor zawsze będzie miał WIĘKSZĄ rezystancję, niż powinien mieć.
krzysztof000 писал(а):Jak rozróżnić zwykły rezystor od rezystora pomiarowego?
Głównie trzeba patrzeć na rezystancję. Jeśli mamy do czynienia z rezystorem o wartości poniżej 1Ω (wyłączając z tego zwory 0Ω), to prawie zawsze mamy do czynienia z rezystorem pomiarowym (lub bocznikującym). Ponadto, rezystory pomiarowe mają zwykle dość charakterystyczne obudowy - kilka razy większe, niż pozostałych rezystorów.
krzysztof000 писал(а):jak działa rezystor pomiarowy?
Działa on jak każdy inny rezystor - powoduje spadek napięcia wskutek przepływającego przezeń prądu. Jego bardzo mała rezystancja powoduje, że spadek napięcia jest bardzo mały. Dla przykładu, mamy płytę laptopa, która pobiera maksymalnie 4,5A gdy jest włączona i ładuje baterię. Rezystor pomiarowy na linii głównej B+ ma wartość 0,005Ω (5mΩ). Z prawa Ohma (U = R x I) łatwo policzyć, jaki będzie maksymalny spadek napięcia na rezystorze: 0,005 x 4,5 = 0,0225V = 22,5mV. Zakładając, że napięcie na wejściu rezystora wynosi równe 20V, za rezystorem będziemy mieli 19,975V - czyli praktycznie niezauważalna różnica. A teraz policzymy sobie moc (P = U x I) jaka się na tym rezystorze wydziela - zakładamy oczywiście maksymalne obciążenie: 0,0225 x 4,5 = 0,10125W = 101,25mW. Z pierwszego akapitu dowiedziałeś się, że rezystor w obudowie 0201 (metrycznie 0,6x0,3mm) ma moc 50mW, czyli przepaliłby się, gdybyś taki zastosował. Dlatego stosuje się rezystory pomiarowe o większej mocy, a co za tym idzie - w większych obudowach. Najczęściej spotykane są rezystory w obudowach 2512 (metrycznie 6,35x3,048mm) o mocy 1-2W, która w zupełności i z zapasem wystarcza do rozproszenia tych nieco ponad 100mW.
krzysztof000 писал(а):Co oznaczają numery/symbole na rezystorze i jak odczytywać w jakiej obudowie występuje? Czy są jakieś kalkulatory online odczytów? Jak odczytywać te rezystory, które nie mają w sobie napisanych żadnych symboli np. jakaś drobnica rezystorów?
Najczęściej spotykane oznaczenia to np. R005, R068, 1R00 itd. Litera R oznacza tu kropkę dziesiętną, zatem R005 to 0,005Ω (5mΩ), R068 to 0,068Ω (czyli 68mΩ), a 1R00 to po prostu 1Ω. Bardzo fajny kalkulator rezystorów SMD jest dostępny tutaj:
https://www.hobby-hour.com/electronics/smdcalc.php. Co zaś do rezystorów, które nie mają żadnych oznaczeń (wszystkie w obudowach 0402 i mniejszej), to niestety, ale nie ma innej możliwości odczytania wartości rezystora, jak jego pomiar lub sprawdzenie w dokumentacji (schemat, boardview). Oczywiście jeśli rezystor jest uszkodzony, to bez schematu urządzenia nie dowiemy się, czy wartość, którą zmierzyliśmy, jest poprawna - w takich przypadkach musimy opierać się na znajomości obwodu, w którym taki rezystor występuje, a także korzystać z innych dostępnych dokumentacji - na przykład schematów innych płyt z bliźniaczym obwodem, lub też not katalogowych układów scalonych. Jeśli zatem jest to rezystor szeregowy w obwodzie zasilania VCC układu chargera BQ24780S, to z pewnością nie może on mieć wartości, mierzonej w kΩ; taki rezystor przeważnie ma nie więcej, jak 10Ω.
krzysztof000 писал(а):Rozumiem, że najlepiej mierzyć rezystor po wylutowaniu i odczekaniu aż nabierze temperatury pokojowej?
Taki pomiar jest najbardziej miarodajny, bo wylutowanego rezystora nic nie bocznikuje.
krzysztof000 писал(а):Czy przy wylutowaniu/wlutowaniu rezystora dodawać topnika czy nie, bo z topnikiem to się klei i potem ciężko jest mały rezystorek (drobnica) wlutować ponownie?
Ja ZAWSZE używam topnika, lutując dowolne elementy elektroniczne. Topnik znacząco ułatwia zarówno wylutowywanie, jak i wlutowywanie elementów.
krzysztof000 писал(а):Co może powodować uszkodzony rezystor w danym obwodzie? Najczęściej laptop się nie włączy lub nie właściwie działa przetwornica z którą współpracuje rezystor w obwodzie?
A to już zależy od tego, gdzie dany rezystor jest zamontowany i jaką pełni funkcję. Uszkodzony rezystor powoduje zawsze brak lub znaczące ograniczenie przepływu prądu (patrz akapit 4). W przypadku, gdy mamy np. dzielnik napięcia, złożony z dwóch rezystorów o takiej samej wartości (jeden podłączony do +6V, drugi do masy i oczywiście połączone ze sobą), to w przypadku uszkodzenia górnego rezystora, dzielnik napięcia zamiast 3V będzie "generował" napięcie w okolicach 0V. Gdy jednak w takim dzielniku uszkodzi się dolny rezystor, to dzielnik napięcia zamiast 3V będzie "generował" napięcie w okolicach 6V. Gdy taki dzielnik byłby podłączony do kontrolera KBC, to uszkodzenie górnego rezystora nie spowoduje najczęściej żadnych poważnych konsekwencji, poza nieprawidłową pracą KBC. Natomiast w przypadku uszkodzenia dolnego rezystora dzielnika, napięcie 6V zostanie podane na port KBC, zasilany napięciem 3V. To najprawdopodobniej spowoduje uszkodzenie tego portu, a w konsekwencji uszkodzenie KBC. Podobny problem można zaobserwować w niektórych laptopach HP z ładowarką, która posiada pin identyfikacyjny. Niektóre chińskie zamienniki mają środkowy pin wtyczki podłączony na stałe do plusa zasilania, zamiast przez odpowiedni rezystor (który z rezystorem na płycie tworzy dzielnik napięcia), co w konsekwencji prowadzi do podania na port KBC (AD_ID) napięcia 20V. Żaden KBC nie będzie w stanie poradzić sobie z tak wysokim napięciem na porcie I/O, zatem zazwyczaj dochodzi do jego nieodwracalnego zniszczenia.