• Thermopady - jakie stosować

Forum rules:Click here to view the forum rules

  1. Topic title should contain the brief description of problem.
  2. Topic message should contain the extended description of problem and, the question.
  3. It is not allowed to post the attachments with complete documentations or BIOS files nor linking to any 3rd party websites hosting such files. It is only allowed to post the small portion of the documentation (up to one page per post).
  4. You can only describe one problem per topic. For each another problem you should open a new topic.
  5. It is strictly forbidden to ask for any kind of documentation or BIOS file. For such requests please use the DOCUMENTATION & BIOS/EFI REQUEST subforum.
This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

#21 Re: Thermopady - jakie stosować


by kwinto10 15 December 2012, 14:23
Temat dosyć stary więc pewnie już rozpracowany :)
Stosujecie rozwiązanie cienki termopad i blaszka ? Jeśli tak, to czy blaszka jest np lutowana, klejona czy trzyma się tylko poprzez docisk ?
Mam w tej chwili płytę AT1 na której na MCP jest chyba termopad 1,5mm i zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem jest termopad 0,5mm i blaszka 1mm

Re: Re: Thermopady - jakie stosować


by Google Adsense [BOT] 15 December 2012, 14:23

#22 Re: Thermopady - jakie stosować


by Macpod 15 December 2012, 14:30
Z blaszką to najlepiej pastę/klej termoprzewodzący. Ale to też zależy jaką pastą/klejem czy termopadem się dysponuje.

#23 Re: Thermopady - jakie stosować


by willyvmm 15 December 2012, 14:34
Najlepsze: Blaszka ca. 1,5mm (doszlifowana na wymiar) + dobra pasta - niestety czasochłonne.

Optymalne: Blaszka 1mm i 2 DOBRE termopady 0,5mm ściśnięte do przy montażu do odpowiedniej grubości. (Wynika to z właściwości termopadów. Im bardziej ściśnięte tym współczynnik przenikalności cieplnej większy)

Ekonomiczne: Dobry termopad 1,5-2mm (patrz notka powyżej)

jak robisz dla siebie, to rozwiązanie 1.

#24 Re: Thermopady - jakie stosować


by adam1114 15 December 2012, 14:34
Jeśli masz markowe termopady, to możesz kupić taką samą przewodność dla 1.5mm i dla 0.5mm, jedynie cena się zmienia.

Na nowe układy daję wyłącznie termopady, oczywiście wysokiej jakości i problemów nie ma, nie ma chyba też sensu tworzyć dodatkowej ilości powierzchni styku dodając tam blaszkę - skoro i tak maksymalne odprowadzanie ciepła będzie takie na jakie pozwoli termopad.


Ekonomiczne: Dobry termopad 1,5-2mm (patrz notka powyżej)

Wg mnie cenowo, dobry thermopad 2mm o wymiarach powiedzmy 1.5cm x 1.5cm jest droższy niż miedziana blaszka, także to nie jest takie aż ekonomiczne :), chyba, że czasowo.

#25 Re: Thermopady - jakie stosować


by demeo 15 December 2012, 14:35
Moim zdaniem albo blaszka albo termopad, każde dodatkowe łączenie różnych materiałów pomiędzy radiatorem a rdzeniem zmniejsza przewodność cieplną, w przypadku blaszki/termpoadu mamy dwa przejścia rdzeń -> termpoad oraz termopad -> raidator, jak włożysz tam coś jeszcze to będziesz miał kolejne łączenie, które raczej tylko negatywnie wpłynie na jakość przewodzenia ciepła.

Jak chcesz się bawić w porządne chłodzenie to złóż radiator z płytą bez termopadu, szczelinomierzem zmierz odstęp rdzenia od radiatora i dobierz odpowiednią blaszkę miedzianą. Oczywiście blaszkę należy używać z pastą termoprzewodzącą.

--
Pozdrawiam,
demeo

#26 Re: Thermopady - jakie stosować


by kwinto10 15 December 2012, 14:46
Jak rozumiem blaszki trzymają się tylko poprzez docisk, nie ma problemu że z czasem się wysuną ?

#27 Re: Thermopady - jakie stosować


by demeo 15 December 2012, 15:06
Owszem przez docisk, zazwyczaj w mocowaniu masz jakiś element sprężysty który amortyzuje całość i dociska blaszki. Poza tym równomiernie położona pasta termoprzewodząca również je będzie trzymała na miejscu.

--
Pozdrawiam,
demeo

#28 Re: Thermopady - jakie stosować


by DjDave 18 December 2012, 14:55
Jeżeli ma być naprawdę porządnie to miedziana blaszka + Coollaboratory Liquid Ultra. Nie ma lepszej opcji, ale trzeba uważać bo ta pasta przewodzi prąd.

#29 Re: Thermopady - jakie stosować


by opelr 20 December 2012, 19:00
demeo wrote:Moim zdaniem albo blaszka albo termopad, każde dodatkowe łączenie różnych materiałów pomiędzy radiatorem a rdzeniem zmniejsza przewodność cieplną, w przypadku blaszki/termpoadu mamy dwa przejścia rdzeń -> termpoad oraz termopad -> raidator, jak włożysz tam coś jeszcze to będziesz miał kolejne łączenie, które raczej tylko negatywnie wpłynie na jakość przewodzenia ciepła.
o


Nie do końca się z tym można zgodzić, już dawno zaprzestałem zabawy w testy, wstawiam po prostu nowy termopad pod układ, ale na przykładzie della 630 wygląda to zupełnie na odwrót, jeśli wstawimy sam termopad bez tej cieniutkiej blaszki temp są dużo wyższe niż termopad z tą blaszką, a blaszka z termopadem jest tam oryginalnie, przynajmniej kiedyś to sprawdzałem, a dziś robiąc takiego przypomniało mi się jak to było.


edit poprawiłem

#30 Re: Thermopady - jakie stosować


by matisblu 20 December 2012, 19:47
Nie do końca się z tym można zgodzić, już dawno zaprzestałem zabawy w testy, wstawiam po prostu nowy termopad pod układ, ale na przykładzie della 630 wygląda to zupełnie na odwrót, jeśli wstawimy sam termopad bez tej cieniutkiej blaszki temp są dużo wyższe niż sam termopad, przynajmniej kiedyś to sprawdzałem, a dziś robiąc takiego przypomniało mi się jak to było.[/quote]

Witam!
Możesz jaśniej bo sie pogubiłem sam termopad i sam termopad :roll: .

#31 Re: Thermopady - jakie stosować


by VIPSC 20 December 2012, 20:32
Ja daję miedzianą blaszkę oraz pastę Thermaltake TG-1.
Innych opcji nie ma :)

Pozdrawiam

#32 Re: Thermopady - jakie stosować


by Usunięty Użytkownik 402 23 December 2012, 00:37
Nie zawsze można dać blaszkę ze względu na nierówną odległość do radiatora od obu stron rdzenia układu.
Założenie blaszki spowoduje że na jednej krawędzi rdzeń będzie mocno ściśnięty z radiatorem poprzez blaszkę, natomiast na drugiej stronie rdzeń będzie w powietrzu i chłodzony jedynie pastą która wypełnia szczelinę. Jako tako to będzie chłodzić dopóki pasta nie stwardnieje- dla tego też montowane są termopady żeby tą krzywiznę zniwelować.

Można dać miedź lecz tylko w przypadkach gdy płaszczyzna radiatora i rdzenia są idealnie równoległe inaczej można tylko zaszkodzić układowi, wykruszyć rdzeń, itp.

Wystarczy przeprowadzić test wizualny bez termopadu i ocenić czy termopad można zastąpić miedzią.

#33 Re: Thermopady - jakie stosować


by DjDave 23 December 2012, 11:19
Zawsze gdy zakładam blaszkę to skręcam chłodzenie z dosłownie odrobiną pasty a potem je ściągam żeby zobaczyć czy jest równomiernie i czy blaszka nie jest za cienka lub za gruba, gdyż wtedy też będzie nierównomiernie zarówno na chipsecie jaki i procesorze jeżeli mają wspólne chłodzenie.

#34 Re: Thermopady - jakie stosować


by przerabiarka 20 January 2013, 00:18
DjDave wrote:Zawsze gdy zakładam blaszkę to skręcam chłodzenie z dosłownie odrobiną pasty a potem je ściągam żeby zobaczyć czy jest równomiernie i czy blaszka nie jest za cienka lub za gruba, gdyż wtedy też będzie nierównomiernie zarówno na chipsecie jaki i procesorze jeżeli mają wspólne chłodzenie.


Zgadzam się z kolegą odnośnie sprawdzania poprawności pracy zespołu chłodzącego. Jeśli pasta jest wyciśnięta z rdzenia w całości znaczy, że blaszka jest dopasowana poprawnie.

Najlepsze termopady jakich do tej pory używałem to 3M. Wg mnie mają idealną "tłustość". Nie są za suche i nie za tłuste ja te fabryczne niebieskie...

Wracając do blaszek. Na kleju do radiatorów najlepiej przykleić do radiatora. Następnie z układem najlepiej połączyć zwykłą pastą (marka wg uznania).

Raz chciałem być cwany i przykleiłem radiator do procesora, to najpierw go zdjąłem z radiatorem, a później rdzeń procesora został na radiatorze, jak podważałem, a więc radzę uważać z klejem...

#35 Re: Thermopady - jakie stosować


by satmanek 1 April 2013, 20:15
Tak czytam dyskusję i zauważyłem tylko jedną wzmiankę o elastyczności. Myślę że na temat termopadów można by książkę napisać a i pewnie ktoś ją już napisał. Zapominamy jednak o jednej cesze elastyczności, niweluje ona naprężenia i rozszerzalność cieplną. Kulki przecież są z miękkiego materiału i dociśnięty układ je rozpłaszcza, niewiele i ma to dobrą cechę bo powiększa pole styku ale ma i złą kulka nagrzewając się od układu rozszerza się i kurczy. Swojego czasu w tunerkach C+ Pioneer stosowano blaszkę dociskającą układ do druku, pozornie nie miało to sensu ale tunerki w których ktoś ją usunął dość szybko padału a napewno nie działała ona jako radiator bo pole styku z układem miała może nieco ponad 1mm2. Myślę że kompromisem jest sciśnięty już termopad który ma jakąś sprężystość jeszcze i dodatkowa blaszka niwelująca jego zużycie, no i pasta uzupełniająca.

pozdrawiam

SławeK

#36 Re: Thermopady - jakie stosować


by adamex 5 June 2013, 17:48
Mam pytanie dotyczące termapoadów. Z wypowiedzi kolegów nie mogę wywnioskować jakie powinienem używać.
A więc chodzi mi o to jaką co najmniej przewodność cieplną powinien mieć pad pod GPU ? Czy 4W/mk w zupełności wystarczy do większości grafik na rynku? Kolejnym pytaniem jest jaką grubość termpopadu wybrać ? Jaka grubość jest stosowana najczęściej ?

#37 Re: Thermopady - jakie stosować


by demeo 5 June 2013, 18:34
O ile kojarzę HP stosuje termopady 3-4W/mk więc polecam stosować co najmniej 6W/mk. Grubość jest zależna od przestrzeni między radiatorem a rdzeniem układu. W specyfikacji termopada powinny być podane dane dotyczące jego "ściskania". Ogólnie powinno być tak by po skręceniu termopad się odkształcił i lekko sprasował. Nie jest wskazane wkładanie za grubych termopadów które powodują dużo większe naprężenia mechaniczne.

--
Pozdrawiam,
Paweł

#38 Re: Thermopady - jakie stosować


by forni85 29 June 2013, 20:07
Witam ostatnio zastosowałem thermopad ALFA GEL TAICA 0,5mm moim zdaniem jest rewelacyjny, zamontowałem go w asusie K50 na IGP temperatura nie przekroczyła 80stopni. Link do sklepu http://sklep.pccenter.pl/product_info.p ... -sup-.html

#39 Re: Thermopady - jakie stosować


by demeo 29 June 2013, 20:20
forni85 wrote:Witam ostatnio zastosowałem thermopad ALFA GEL TAICA 0,5mm moim zdaniem jest rewelacyjny, zamontowałem go w asusie K50 na IGP temperatura nie przekroczyła 80stopni. Link do sklepu http://sklep.pccenter.pl/product_info.p ... -sup-.html


Powyższy post zawiera ukryte "lokowanie produktu/firmy" ;-)

--
Pozdrawiam,
demeo

#40 Re: Thermopady - jakie stosować


by mikesh 29 June 2013, 20:45
demeo wrote:
forni85 wrote:Witam ostatnio zastosowałem thermopad ALFA GEL TAICA 0,5mm moim zdaniem jest rewelacyjny, zamontowałem go w asusie K50 na IGP temperatura nie przekroczyła 80stopni. Link do sklepu http://sklep.pccenter.pl/product_info.p ... -sup-.html


Powyższy post zawiera ukryte "lokowanie produktu/firmy" ;-)

--
Pozdrawiam,
demeo


Może i zawiera, ale sam używam i również polecam :) Producent podaje 6,5W/mk.

Re: Thermopady - jakie stosować


by Google Adsense [BOT] 29 June 2013, 20:45
This topic is marked as ARCHIVAL. Please only reply if your message contains the solution (Terms and Conditions p. 12.1).

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.