• Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe PCB (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego PCB, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie można znaleźć oznaczenia, należy zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także jakichkolwiek wsadów BIOS / firmware (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez abe 25 lipca 2013, 12:17
Acer Aspire 5742 PEW71 LA-6582P
Włącza się działa jakiś czas i w przypadkowych momentach następuje nagłe wyłączenie się.
Pobór prądu normalny, w momencie wyłączenia nie wzrasta. Podmieniany procesor, ram, odłączone cd i dysk, uruchomiony z pendriva windows xp i takie samo zachowanie.
Bardzo trudno cokolwiek zmierzyć. Temperatura w normie, nie wzrasta ponad 60°. Trafił do mnie drugi taki sam model, z tym samym objawem, zachowuje sie identycznie - przypadkowe wyłączenia, uaktualniłem BIOS, efekt bez zmian.
Podgrzewałem NB, bez zmian w zachowaniu. Nie wiem do czego się czepić. Schemat mam. Może miał ktoś podobny przypadek?

Na baterii tak samo, na samym zasilaczu efekt ten sam.

Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez Google Adsense [BOT] 25 lipca 2013, 12:17

#2 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez indicheq 25 lipca 2013, 12:31
Sprawdź czy tak samo zachowuje się na baterii.

#3 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 przypadkowe resety.


przez abe 2 sierpnia 2013, 15:01
Odświeżam temat, jako, że nie poradziłem sobie z tym problemem, mam dwa z tym samym objawem, może miał już ktoś do czynienia z takimi objawami jak powyżej opisane?

#4 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez p4p 2 sierpnia 2013, 15:55
Spróbuj podmienić przetwornicę 3v/5v albo wstępnie ją przelutuj.

#5 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez abe 3 sierpnia 2013, 12:31
Przelutowanie i wymiana przetwornicy nic nie zmieniła, jak postępujecie w takich przypadkach, gdy nie ma jak dokonać pomiarów w momencie wyłączenia?

#6 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez delp 3 sierpnia 2013, 12:35
Czy on się wyłącza, czy resetuje ?

#7 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez wonik 3 sierpnia 2013, 13:06
A przypadkiem nie ma tam kondensatora pod procesorem NEC TOKIEN ?

#8 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez abe 3 sierpnia 2013, 14:31
Wyłącza się. Trzeba potem z palca właczyć, znowu popracuje i "pyk". Nie ma NEC TOKIEN-a.

#9 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez delp 3 sierpnia 2013, 15:11
Czy nie wyłącza Ci się równo po 5min ;).
Próbowałeś uruchomić bez panelu z włącznikiem?
Możesz płytę włączyć, złącze JLED1 -(pin7) ON/OFFBTN# do masy.
Jakie masz na nim napięcie ?

#10 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez abe 3 sierpnia 2013, 15:38
Napiecie na właczniku 3,3V->0V po nacisnięciu przycisku, panel odpinałem.
Co jest z tymi 5min? nie ma takiej opcji w biosie, żeby samo sie wyłączało.

#11 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez delp 3 sierpnia 2013, 15:46

#12 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez abe 3 sierpnia 2013, 15:53
Dzięki, przeczytałem temat, pora dokonac pomiarów ze stoperem w ręku :-), w poniedziałek biorę się za wymianę kwarców

#13 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez delp 3 sierpnia 2013, 15:56
Nic nie wymieniaj, jeśli wyłączy sie po 5 min. to programuj TYLKO BIOS NA PROGRAMATORZE
Zobacz jeszcze tu
viewtopic.php?p=70433#p70433

#14 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez abe 5 sierpnia 2013, 16:48
Biosy przeprogramowane programatorem i niestety nic nie pomaga, brak odczytu Power Value procesora w Aida64, podejrzewam PU27 ADP3212, wystarczy dotkniecie sondą pomiarową do nogi 19 lub 20 i płyta robi "pstryk", muszę zamówic układ i dam znać po wymianie.
ps. wymiana PU27 nic nie dała.

#15 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez pawel80 14 września 2013, 23:32
Sprawdź czy HM się za bardzo nie grzeje jak tak.to on najprawdopodobniej wyłacza ci płytę.
Możesz podgrzać mu rdzeń (20s 200 stopni max) i jak wydłuży się czas pracy to wymień na nowy.

#16 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez abe 15 września 2013, 08:17
W pierwszym poście pisałem "Podgrzewałem NB, bez zmian w zachowaniu.", więc to nie to. Zresztą temperatura mostu jest w normie.

#17 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez pawel80 15 września 2013, 09:42
Tak w pierszym poście pisałeś o podgrzewaniu mostu, ale możliwe że za krótko go grzałeś.
Na płytach z podobnych platform, które wyłaczały mi się losowo zazwyczaj uszkodzony był HM. I wymiana jego rozwiązywała problem.

#18 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez abe 15 września 2013, 16:13
Wreszcie lapki ożyły, naprowadził i pomógł kolega grisza69. Rozwiazaniem jest właściwy wsad bios wgrany nie programatorem, a spod DOS-a, na początek wgrałem starszy 1.24 + obowiązkowe zerowanie CMOS, (trzeba odlutować baterie na ok 15min). Potem wgrany bios najnowszy 1.30. Wentylator uspokoił się, wcześniej pracował na okrągło pomimo niskiej temperatury. Teraz AIDA64 pokazuje w zakładce "czujniki" Power Value procesora, czego nie było przy uszkodzonym biosie.

#19 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.  [ROZWIĄZANY]


przez pawel80 15 września 2013, 16:41
To troche dziwnie kolega diagnozuje.
Bo skoro wgrywa wsad programatorem to przed ściągnieciem kostki powinno się najpierw wyciągnąć baterie CMOS zresetować ustawienia zegara RTC.
Wlutować kostke z biosem, włączyć płytę i po sprawdzeniu jeżeli wszystko jest ok spowrotem podłączyć baterie CMOS.
Po za tym rozwiązanie twojego problemu podane masz w poście 11 dzięki koledze delp ;-)

#20 Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez abe 15 września 2013, 16:48
Mój błąd, nie odlutowywałem baterii gdy wgrywałem bios do kostki programatorem, ale kostkę za to wylutowywałem :-)

Re: Acer Aspire 5742 PEW71 nagłe przypadkowe resety.


przez Google Adsense [BOT] 15 września 2013, 16:48

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.