Niestety porównań do innych stacji nie mam, u siebie stacji używam tylko do BGA lub czasami jako podgrzewacz przy bardziej topornych okazach. Z racji, że przeszedłem blisko po zakupie stacji w inną stronę elektroniki niż laptopy (mało BGA), mam dosyć niewielką ilość wymienionych elementów względem innych tu użytkowników. Gniazda smd normalne (nie BGA) robię akurat z wykorzystaniem stopu niskotopliwego, ze względu na czas (w sumie wiele innych elementów SMD/THT również, jest to najszybsza metoda i chyba również najbezpieczniejsza). Gniazd BGA za mało zrobiłem aby się wypowiadać w tym temacie, jednak nie było większych problemów.
Duży plus tej stacji to osobne grzanie pod lutowanym elementem, można dołem podgrzać do większej temperatury ten obszar, przez co jest mniejsza różnica temperatury góra/dół. Również jest opcja zmiany profilu w trakcie pracy i opcja "keep", aby utrzymać dany etap przez dłuższy czas. Do tej stacji mam 3 górne grzałki: powietrze, IR ceramika, IR kwarc. Na razie używam tylko powietrza.
songol wrote:Na czym ta przewaga polega?
Wiele osób zachwala podczerwień za to że nie topi plastików.
Powietrze ma jedną ważną przewagę - profil grzania nie jest podatny na przeciągi, dmuchnięcie operatora, zmianę temperatury w pomieszczeniu, itd. Powietrze wylatujące z grzałki odpycha inne strumienie powietrzne, niby nic takiego, bo z IR można się przed tym zabezpieczyć, ale w moim przypadku z powodu wyciągu itd. myślę, że zdaje to znacznie lepiej egzamin. Co do topienia gniazd, kwestia przy HA normalnym jest taka, że aby rozgrzać spoiwo do topnienia, musiały osoby bardzo mocno grzać od góry, przez co plastik osiągał sporą temperaturę. Jak będzie się grzać dodatkowo od dołu to myślę, że nie powinno być większych problemów z większością gniazd, a może w ciągu miesiąca porobię więcej testów(na razie były to zazwyczaj gniazda AMD z lapków, jednak chcę zrobić trochę testów na socketach w desktopach).
Odnośnie układów BGA, po zrobieniu profilu do tej pory mam praktycznie 100% poprawnych wlutów, układy stawiam tylko nowe na oryginalnych kulach (bezołowiowe). Czasami lekko zmieniam profil jeżeli wydaje mi się, że na głównym profilu nie pójdzie. Na początku czasami robiłem dodatkowo reflow, bo nie byłem w 100% pewny, jednak od dłuższego czasu nie robiłem reflow ani razu i wszystko ok. Najważniejsze w tym przypadku to źródło układów.
Co do kamery... Mam, ale szczerze to korzystam chyba 1/3 albo jeszcze rzadziej i można sobie radzić spokojnie bez tego.