• Wybulona/napompowana bateria, czy można ją "odgazować" ?

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 Wybulona/napompowana bateria, czy można ją "odgazować" ?


przez michalmwp 8 sierpnia 2019, 10:03
Witajcie.
Mam na stole Lenovo z wewnętrzną baterią która jest bardzo napompowana. W dotyku jest to miękkie i lekko się ugina aż do poziomu wewnętrznego ogniwa. Zakładam że doszło do uwolnienia jakiegoś gazu który ją napompował. Bateria działa normalnie, prawidłowo ładuje się i nie ma nic niepokojącego w jej statusie odczytanym Batterymon-em.
Chciałbym podpytać czy bezpieczne jest jej delikatne nakłucie tak by gaz uszedł. Czy jest to na dłuższą metę bezpieczne. Nigdy takich rzeczy nie robiłem a w tym przypadku jej zwiększone gabaryty wręcz uniemożliwiają skręcenie laptopa.
Obrazek

Re: Wybulona/napompowana bateria, czy można ją "odgazować" ?


przez Google Adsense [BOT] 8 sierpnia 2019, 10:03

#2 Re: Wybulona/napompowana bateria, czy można ją "odgazować" ?  [ROZWIĄZANY]


przez xamledyD 8 sierpnia 2019, 11:18
Witam.
michalmwp napisał(a):Chciałbym podpytać czy bezpieczne jest jej delikatne nakłucie tak by gaz uszedł. Czy jest to na dłuższą metę bezpieczne.

Zdecydowanie nie. Bateria nie napuchła bez powodu. Z tego co wiem (mogę się jednak mylić), powodem spuchnięcia baterii jest degradacja separatora ogniw Li-ion, z których zbudowana jest bateria. W wyniku degradacji uwalnia się tlen, który reagując z litem i elektrolitem powoduje powstawanie wodoru, który to "rozpycha" baterię.
Przekłuwając baterię uwolnisz zgromadzony wodór, ale jednocześnie doprowadzisz do baterii tlen z powietrza, co przyspieszy proces degradacji ogniw. Pomijam zagrożenie pożarowe/wybuchowe - to chyba jest oczywiste dla każdego kto ma minimalne pojęcie nt. ogniw Li-ion.
Podsumowując - nie kombinuj z tą baterią, bo może to się bardzo źle skończyć. Przekłujesz zewnętrzną membranę, "spłaszczysz" baterię, zakleisz otwór taśmą, bateria podziała kilka cykli aż padnie całkowicie. W najlepszym wypadku padnie sama bateria, zaś w najgorszym razie stracisz cały dobytek w pożarze spowodowanym przez uszkodzoną baterię.
Pozdrawiam

#3 Re: Wybulona/napompowana bateria, czy można ją "odgazować" ?


przez michalmwp 9 sierpnia 2019, 15:26
Eksplozje baterii widziałem tylko na filmach i wolał bym nigdy nie przeżyć sam czegoś takiego a tym samym kogoś unieszczęśliwić.
Zaproponowałem klientowi zakup oryginalnej używki w dobrym stanie i niskiej cenie.
Dzięki za roztłumaczenie mechanizmu wybulenia. Rewanżuję się punkcikiem.

Re: Wybulona/napompowana bateria, czy można ją "odgazować" ?


przez Google Adsense [BOT] 9 sierpnia 2019, 15:26

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
cron