• Zasadza dzialania przetwornicy  kluczy w laptopie

#1 Zasadza dzialania przetwornicy  kluczy w laptopie


by soks 2 August 2023, 11:20
Hej,
Jestem totalnie nowy w elektronice. Zastanawiam się czy dobrze rozumuje
działanie przetwornicy.

Na przykładzie tego schematu z obrazka
Image

Górnym kluczem steruje układ LTC, gdy górny tranzystor  jest zwarty, to
ładuje cewkę, po czasie tranzystor jest rozwierany, a zgromadzona na cewce
sila elektromotoryczna tworzy napięcie oraz daje Feedback na nogi układu
PU?  W zależności od tego jak jest zaprogramowana przetwornica (czas
trwania feedbacku), dolny klucz jest zwierany do masy aby rozładować cewkę
i cykl leci od nowa, a liczony jest w kHz/MHz?

PS: To jest PWM?

Re: Zasadza dzialania przetwornicy  kluczy w laptopie


by Google Adsense [BOT] 2 August 2023, 11:20

#2 Re: Zasadza dzialania przetwornicy  kluczy w laptopie  [SOLVED]


by Vogelek23 2 August 2023, 14:06
Trochę dobrze rozumujesz, a trochę źle ;)

Sterownik LTC wysterowuje górny tranzystor - załącza go na ściśle określony czas, który pozwala namagnesować cewkę, ale jednocześnie nie dopuszcza do nasycenia jej rdzenia (w takim przypadku cewka straciłaby swoje kluczowe właściwości). Gdy cewka zostaje namagnesowana, górny klucz zostaje rozłączony i tu ujawnia się zjawisko fizyczne, na którym opierają się wszystkie przetwornice impulsowe tego typu - zjawisko samoindukcji. Polega ono na tym, że element indukcyjny (cewka) generuje siłę elektromotoryczną O ODWROTNEJ POLARYZACJI. Wyjaśnię to prosto na przykładzie poniższego rysunku:
Image

Widzimy tutaj dwa cykle pracy przetwornicy - cykl 1 (kolor zielony) oraz cykl 2 (kolor czerwony). W cyklu 1 cewka jest "ładowana" przez górny klucz, który jest otwierany na bardzo precyzyjnie dobrany czas (który nie spowoduje nasycenia rdzenia cewki). Napięcie na cewce ma wyższy potencjał od strony kluczy, a niższy od strony obciążenia. Gdy górny klucz zostanie wyłączony, przetwornica przechodzi do pracy w cyklu 2 - i tu zachodzi zjawisko samoindukcji cewki. W skrócie, cewka generuje przepływ prądu, którego napięcie ma odwrotną polaryzację (potencjał jest teraz wyższy po stronie obciążenia). Przez obciążenie nadal płynie prąd w tym samym kierunku, zaś dolny klucz przetwornicy zostaje zamknięty na ściśle określony czas, aby zredukować straty mocy na wbudowanej w ten tranzystor pasożytniczej diodzie (każdy MOSFET ma takie pasożytnicze - niezamierzone - złącze pomiędzy źródłem i drenem, co wynika z technologii produkcji tego typu tranzystorów). Możesz spotkać się z takimi przetwornicami (zwłaszcza starsze konstrukcje, nie tak bardzo "wyżyłowane" jak współczesne), gdzie zamiast dolnego klucza jest właśnie dioda (zazwyczaj dioda Schottky'ego), podłączona anodą do masy a katodą do cewki i do źródła górnego klucza. W tym konkretnym przypadku zastosowano tranzystor, aby zminimalizować straty mocy i podnieść ogólną sprawność przetwornicy (sprawność to stosunek mocy pobieranej do mocy oddawanej na obciążenie, wyrażona w procentach - im wyższa, tym mniejsze straty mocy w samej przetwornicy; współczesne przetwornice są tak precyzyjnie "zestrojone", że ich sprawność sięga 96-98%).

#3 Re: Zasadza dzialania przetwornicy  kluczy w laptopie


by soks 2 August 2023, 14:13
Bardzo dziękuję!

Re: Zasadza dzialania przetwornicy  kluczy w laptopie


by Google Adsense [BOT] 2 August 2023, 14:13

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.